Erzurum ilinde uygulanan hayvancılığa yönelik çiftçi eğitimi projelerinin karşılaştırmalı analizi
Comperative analysis of the farmer training rojects to improve animal husbandry implemented in Erzurum
- Tez No: 177029
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA YURTTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, Erzurum'da geniş bir alanda uygulandığından yaygın bir etkisi olan ve uyguladıkları yöntemlerle tarımsal yayımda yeni örnekler oluşturan Erzurum İli Büyükbaş Hayvan Islahı Projesi (EBHIP) ve Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Projesi (SKKP) kapsamında yapılan çiftçi eğitimi çalışmalarının etkinliklerini belirlemek ve karşılaştırmalı analizini yaparak yerel çiftçi eğitimi programlarında dikkate alınması gereken hususları belirlemek amacı ile yapılmıştır.Çalışmada materyal olarak, Erzurum ilinde EBHIP ve SKKP'nin uygulandığı köylerdeki çiftçiler ile yapılan 212 adet, teknik elemanlar ile yapılan 46 adet ve öğretim elemanları ile yapılan 20 adet olmak üzere toplam 278 adet anket verileri kullanılmıştır. Ayrıca konuyla ilgili literatür, kamu ve özel kuruluşlardan sağlanan ve web sitelerinden elde edilen bilgiler de çalışmada materyal olarak kullanılmıştır.Çalışmada yapılan tanımlama analiz sonuçlarına göre birçok konuda EBHIP'nin SKKP'nden daha üstün ve etkin olduğu belirlenmiştir. Lojistik regresyon sonuçlarına göre ise suni tohumlama yaptırma, samanın kullanılmaması ve yeni doğan buzağıya ağız sütü verilmesi konusunda sadece EBHIP çiftçi eğitim çalışması çiftçilerde davranış değişikliği meydana getirmiştir. Ahırlarda otomatik suluk bulundurma konusunda ise sadece SKKP çiftçi eğitim çalışması çiftçilerde davranış değişikliği meydana getirmiştir.Sonuç olarak, bölgesel çiftçi eğitimi projelerinde seçilen konu bölgenin acil ve çözülmesi gereken problemlerine yönelik ve spesifik olmalı ve projenin hedef kitlesine tanıtımı iyi yapılmalı ve sağlayacağı faydalar net bir şekilde anlatılmalıdır. Ayrıca çiftçilerin mevcut imkanlarıyla uygulayabilecekleri faaliyetler olmalı, katılımcılık sağlanmalı ve çiftçi eğitimi çalışmalarında süreklilik olmalıdır. Proje süresince belirli periyotlarla objektif yöntemler kullanılarak ara değerlendirmeler yapılmalı ve değerlendirme sonuçları çiftçilere ve proje uygulayıcılarına aktarılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to determine the effectiveness of the farmer training activities carried out within the framework of Erzurum Cattle Improvement Project (ECIP) and Erzurum Sustainable Rural Development Project (ESRDP) which were implemented in a large area and had a widespread effect and constituted an example by the methods they used and to put forward the principles to be taken into consideration in the future in similar projects in the area by making a comperative analysis.In this study, data was obtained mainly from 278 questionnaires of which 212 were done with the farmers, 46 with the technical staff and 20 with the teaching staff. On the other hand, secondary data was gathered from literature and the publications of the public as well as private institutions such as Ministry of Agriculture and Institute of Statistics.According to the results of descriptions and analysis, it was determined that ECIP has been superior to and more effective than ESRDP in many ways. According to the logistic regression analysis, only ECIP has brought about a behavioral change on the part of the farmers regarding the use of artificial insemination, eliminating crushed straw from the ration, using colostrum for the feeding of the newly born calves. On the other hand only ESRDP has been effective with regard to the use of automatic water taps.In conclusion, the objectives of the projects must be related to the urgent problems in the project area, the target population must be made aware of the advantages of the projects, the objectives and the methods must be compatible with available resources and technologies, a wide participation need to be secured, the training activities need to be continuous, initial, periodical and final evaluations need to be done and the results of the evaluations need to be announced to farmers in order for the projects to be effective.