Novel rectangular spiral antennas
Yeni dikdörtgen spiral antenler
  1. Tez No: 177062
  2. Yazar: UĞUR SAYNAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALP KUŞTEPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Dairesel spiral antenler genellikle doğrusal oranlarla açılan Arşimet spiral eğrileri biçiminde tasarlanırlar. Benzer performanslı çalışabilen daha küçük antenler elde etmek için kare Arşimet geometrileri yaygın olarak kullanılırlar. Bu çalışmada, yeni kare spiral anten tasarımları önerilmiş, tasarlanmış ve incelenmiştir. İlk çift yeni antenin tasarımında log-periyodik anten tasarımında kullanılan yöntem göz önüne alınarak iki benzer ama farklı yaklaşım kullanılmıştır. Daha sonra bu iki geometri log-periyodik antenlerin başka bir özelliği kullanılarak geliştirilmeye çalışılmıştır. Benzetimler biri FDTD metodu diğeri Moment metodu olmak üzere farklı iki yöntemle yapılmıştır. Yeni tasarımların benzetim sonuçları Arşimet antenlerin sonuçlarıyla temel anten parametrelerinin frekansa bağımlılığı açısından karşılaştırılarak incelenmiştir. Ayrıca benzetim sonuçları deney sonuçlarıyla karşılaştırılarak bir kıyaslama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Round spiral antennas are generally designed by using Archimedean spiral geometries which have linear growth rates. To obtain smaller antennas with nearly the same performance, square spiral Archimedean geometries are also widely used instead. In this study, novel square antennas are proposed, designed and examined. At first two similar but different approaches are employed to design new antennas by considering the design procedure used to obtain log-periodic antennas. Then, the performance of these antennas is improved by considering another property of logperiodic antennas. Simulations are performed by using two different numerical methods which are Finite Difference Time Domain Method (FDTD) and Method of Moments (MoM). The results obtained from the simulations are compared with those of the Archimedean spiral antennas in terms of the frequency dependency of fundamental antenna parameters such as antenna gain and radiation pattern. The simulation results are compared with the ones obtained from the experimental study.