Karışık ligantlı gümüş(I)-sakkarin komplekslerinin sentezi, spektroskopik, termik ve yapısal özellikleri
Synthesis, spectroscopic, thermal and structural properties of mixed ligand silver(I) saccharin complexes
- Tez No: 177072
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL TURAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada piridin ve sübstitüe piridin içeren monomerden polimere on adet yeni karışık ligantlı Ag(I)-sakkarinat (sac) kompleksi sentezlendi. Elde edilen komplekslerin yapıları elementel analiz, IR spektroskopisi ve X-ışınları tek kristal çalışmalarıyla aydınlatıldı. Komplekslerin termik davranışları ise eş zamanlı TG ve DTA teknikleri ile açıklandı.Sentezlenen komplekslerden [Ag(sac)(ampy)], [Ag(sac)(dmamhpy)] ve [Ag(sac)(bipy)]' nin monomerik, [Ag2(sac)2(µ-aepy)2] ve [Ag2(µ-sac)2(pyet)2]' nin dimerik; [Ag4(sac)4(pypr)2]' nin tetramerik; [Ag(sac)(py)]n, [Ag(sac)(µ-mpy]n, [Ag(µ-sac)(dmpy)]n, ve [Ag(µ-sac)(µ-nia)]n' nin polimerik yapı gösterdiği belirlendi.X-ışını kırınımı çalışmaları Ag(I) iyonu etrafında ligantların düzenlenmesinin genel olarak doğrusal, T-şekilli ve tetrahedral geometride olduğunu gösterdi. Komplekslerde sac en yaygın koordinasyon şekli olan negatif yüklü azot atomu üzerinden Ag(I) iyonuna koordine olmaktadır. Sac ligandı [Ag2(µ-sac)2(pyet)2] ve [Ag(µ-sac)(dmpy)]n' de N ve Osülfonil üzerinden, [Ag(µ-sac)(µ-nia)]n' de ise N ve Okarbonil üzerinden iki Ag(I) merkezi arasında köprü oluşturmaktadır. Nadir gözlenen üç dişli koordinasyon şekli, iki sac' ın aynı anda üç Ag(I) merkezine bağlandığı [Ag4(sac)4(pypr)2] kompleksinde gözlendi.Karışık ligantlı Ag(I)-sac komplekslerinin durgun hava atmosferinde kaydedilen termik analiz eğrileri sürekli kütle kayıplarının olduğunu göstermektedir. İlk basamakta nötral ligant kısmen veya tamamen ayrılmakta, sonraki basamakta ise kalan organik kısım ekzotermik olarak bozunmaktadır. Son bozunma ürünü olarak metalik Ag' ün kaldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, ten new heteroleptic silver(I) complexes of saccharinate (sac), with pyridine and subtituted pyridines, showing different nucleority mononuclear to polynuclear were synthesized. The structural and spectroscopic properties of the complexes were investigated by elemental analysis, single crystal X-ray diffraction and IR spectroscopy. Thermal behaviours of the complexes were studied by combined thermal analysis techniques TG and DTA.X-ray diffraction studies have demonstrated that in general the ligands adopt linear, distorted T-shaped and tetrahedral geometries around the silver(I) ion. It was found that [Ag(sac)(ampy)], [Ag(sac)(dmamhpy)] and [Ag(sac)(bipy)] are monomeric, [Ag2(sac)2(µ-aepy)2] and [Ag2(µ-sac)2(pyet)2] are dimeric, [Ag4(sac)4(pypr)2] is tetrameric, [Ag(sac)(py)]n, [Ag(sac)(µ-mpy]n, [Ag(µ-sac)(dmpy)]n, and [Ag(µ-sac)(µ-nia)]n are polymeric.In the complexes, sac coordinates to Ag(I) ions through negative charged nitrogen atom. In [Ag2(µ-sac)2(pyet)2] and [Ag(µ-sac)(dmpy)]n sac acts as a bridging ligand via N and Osulfonyl atoms, whereas in [Ag(µ-sac)(µ-nia)]n via N and Ocarbonyl atoms. The novel tridentate coordination mode is observed only in the tetrameric [Ag4(sac)4(pypr)2] complex, where two sac ligands simultaneously bridge three silver(I) centers.The thermal analyses at the heteroleptic silver(I)-sac complexes measured in a static atmosphere of air, exhibit a complicated decomposition process with a continuous mass loss. The neutral ligands are partially or completely lost in the first stage. This stage is followed by the exothermal decomposition of the remained organic residue. The final decompositions product corresponds to the metalic silver.