Pro-Ca (prohexadione-calcium) uygulamasının bazı bodur meyve türlerinde ağaç gelişimi ve meyve özellikleri üzerine etkisi
The effect of Pro-Ca (prohexadione calcium application on the tree growth and fruit characteristics of some dwarf fruit cultivars
  1. Tez No: 177099
  2. Yazar: ZEYNEP AĞCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bodur anaçlar üzerinde yetişen Mondial Gala elma ve Abbate Fetel armut çeşitlerinde prohexadione-calcium (Pro-Ca) uygulamasının vegetatif gelişme ve bazı pomolojik özellikler üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla ağaçlara bir kez 62.5-125-250-500 ppm veya iki hafta arayla aralıkla 31.2-62.5-125-250 ppm Pro-Ca erken ilkbaharda püskürtülmüştür. Pro-Ca uygulamaları elma ve armutta yıllık sürgünlerin uzunluklarında ve boğum aralarında önemli ölçüde uzamaya engel olmaz. Uygulamalar elma ağaçlarında çiçek tomurcuğu yoğunluğunu etkilememiş, fakat armut ağaçlarında ise arttırmıştır. Pro-Ca uygulamaları elmalarda meyve iriliğinde önemli ölçüde artışa yol açmıştır. Uygulamalardan 125 ve 250 ppm dozları incelenen özellikler açısından daha etkili olmuşlardır. Pro-Ca uygulamalarının genç elma ve armutlarda vegetatif gelişmenin kontrolü için etkili bir kimyasal olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of prohexadione-calcium (Pro-Ca) applications on the vegatative growth and some pomologic characteristics of the Mondial Gala apple and Abbate Fetel pear, growing on dwarfing rootstocks were investigated. Trees were sprayed with the single application of 62.5-125-250-500 ppm or supplementary application of 31.2-62.5-125-250 ppm Pro-Ca with two weeks interval in the early spring. Pro-Ca applications reduced the shoot lenght of apple and pear trees. Pro-Ca application did not affect flower bud density in the apple trees, but increased in pear trees. The fruit weight of apples were also improved. Two application 125 or 250 ppm Pro-Ca applications were found more effective considering the criteria investigated. The Pro-Ca applications were found to be effective in controlling the vegetatif growth of both in apple and pear trees.