Kahramanmaraş doğu ve kuzeydoğu kesimlerinin mühendislik jeolojisi özellikleri
The characteristic of engineering geology in the east and northern east part of Kahramanmaraş
  1. Tez No: 177114
  2. Yazar: CEYDA ERENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NURİ BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında Kahramanmaraş ilinin doğu ve kuzeydoğu kesimlerinin mühendislik jeolojisi özellikleri çalışılmıştır. Çalışma alanında yer alan zemin kaya birimlerin mühendislik özelliklerinin belirlenmesi için arazi çalışmaları ve laboratuar çalışmaları yapılmıştır. Arazi çalışmaları süresince zeminler için farklı alanlarda açılmış olan sondaj ve araştırma çukurlarından, kaya birimler için ise mostra veren yüzeylerden blok örnekler alınarak laboratuarda fiziksel ve mekanik özellikler belirlenmiştir.Son yıllarda yapılaşmanın hızla arttığı bölgede detaylı bir mühendislik jeolojisi araştırması mevcut değildir. Buna rağmen yerleşim alanlarında jeolojik kökenli sorunlar ortaya çıkmakta olup, yapılaşma açısından önemli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Mevcut yapılaşma alanları ve yapılaşmaya açılacak olan alanların zemin koşullarının belirlenmesi ilerde yapılacak mühendislik projeleri için bir veri tabanı oluşturacağı düşünülmektedir. Bu amaçla bölgenin jeolojik, jeomorfolojik özellikleri temel alınarak mevcut birimlerin mühendislik ve hidrojeolojik özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the engineering geological characteristics of eastern and northern eastern parts of Kahramanmaras have been studied. Field studies and laboratory studies has been done to detect the engineering geological characteristics of the floor rock items in the study area. During the field study the block examples has been collected from the drilled and the trail pit opened in different locations of the fields and from surfaces that give pattern for rock items.Despite there have been too much new building areas in the region for last years, there is no detailed engineering geology research exist. Geological sourced problems arise in the settling areas that cause important problems for constructions. Identifying the floor conditions of current construction areas and the featured construction areas will be a significant database for future engineering studies. To success this aim, the engineering and hydrological characteristics of the current items have been studied to identify based on the geological, geomorphological characteristics of the region.