Yanmış ve yanmamış toprakların fosfor adsorpsiyon karakteristikleri
Phosphorus adsorption characteristics of the unburned and burned peat soils
- Tez No: 177115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışma peat yangınlarının, Gavur Gölü organik topraklarının, P adsorpsiyon karakteristikleri üzerine olan etkisini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Çalışma sonuçları yangınların peat topraklarında P adsorpsiyonu üzerine etkili olduğunu göstermiştir. Düşük konsantrasyonlu P çözeltilerinde P adsorpsiyonu incelendiğinde, yanmamış peat topraklarının yanmış olanlara göre daha düşük orijinal adsorbe olmuş P (S0) içeriğine ve daha yüksek doğrusal adsorpsiyon sabitine (Kd) sahip olduğu belirlenmiştir. Fosfor adsorpsiyonu yanmamış topraklarda hem Langmuir hem de Freundlich izotermlerine uyarken, yanmış topraklarda sadece Freundlich izotermine uyum göstermiştir. Yanmış topraklar yanmamış topraklardan daha yüksek Freundlich N sabitine sahip olduğu ancak Kf değerleri için topraklar arasında istatistiksel bir farkın olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the effect of peat fires on P sorption characteristics of the soils of the Gavur Lake Peatland. The results showed that peat fires significantly affected P adsorption in peat soils. The unburned soils had significantly lower native adsorbed P (So) but higher linear adsorption coefficients (Kd) compared with the burned soils at low solution P concentrations. The P adsorption in the unburned soils fitted both the Langmuir and Freundlich isotherms, and only the Freundlich model fitted the adsorption data in the burned soils. The burned soils had significantly higher Freundlich N constant compared with the unburned soils, but no significant differences were found for Freundlich adsorption energy (Kf) values between the soils.