Search for physics beyond the standard model with additional non-standard particles at future colliders
Standart olmayan ek parçacıklarla standart model ötesi fiziğin gelecek çarpıştırıcılarda araştırılması
- Tez No: 177139
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN ALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, standart model ötesi fizik çerçevesinde standart olmayan ek parçacıklar ile ilişkili üç farklı problem üzerindeki çalışmalara dayanmaktadır.Birinci problemde, gelecek lepton-hadron çarpıştırıcılarında efektif Lagranjiyen yaklaşımı kullanarak üst tipi dördüncü aile kuarkların üretimini inceledik ve optimal sınırlandırmlar ile sinyalin kinematik karakteristiğini çalıştık. Kütle üst limitini THERA ($\sqrt s$= 1 TeV) da 500 GeV ve Linac LHC ($\sqrt s$= 5.3 TeV) de 1 TeV bulduk.İkinci problemde, gelecek ep çarpıştırıcılarından, kütle merkezi enerjisi 1 TeV ve ışınlığı 40 $pb^{-1}$ olan THERA ve kütle merkezi 1.4 TeV, ışınlığı $10^{-4} pb^{-1}$ olan CERN Büyük Hadron electron Çarpıştırıcısı (LHeC)' nda, yüklü -1/3 olan zayıfeştekli vektörbenzer egzotik D quarkların üretimini ve bozunumunu sicim esinli E6 modeli çerçevesinde inceledik. D nin bozunum modlarının analizinden kütle aralığının kütle merkezi enerjisi 1 TeV iken 100-450 GeV ve kütle merkezi enerjisi 1.4 TeV iken 100-1200 GeV araştırılması gerektiğini bulduk.Son problemde ise, ep, pp ($p\bar p$) ve $e^-e^+$¸carpıştırıcılarında ağır nötrinoların ($\nu_4$) yeni $e\nu_4W$ ve $\nu_4\nu_4Z$ anormal manyetik moment tipi etkileşmelerini içeren tek ve çift üretimini inceledik ve optimal sınırlandırmalar kullanarak fonu analiz ettik. Kütle sınırlarını THERA için 700 GeV, LC X LHC için 2.8 TeV ve Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) için 2 TeV bulduk. Bu kütle sınırları Uluslararası Doğrusal Çarpıştırıcısı (ILC)'nın iki seçeneği $\sqrt s$= 0.5 TeV ve $\sqrt s$= 1 TeV için sırayla 450 ve 950 GeV dir.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on work done in three different problems related with additional non-standard particles in framework ofphysics beyond the standard model:In the first problem, we investigate the production of fourth family up-type quarks using effective Lagrangian approach at futurelepton-hadron colliders and study the kinematical characteristics of the signal with an optimal set of cuts. We obtain the upper mass limits 500 GeV at THERA and one TeV at Linac $\otimes$ LHC.In the second problem, we investigate the single production and decay of charge -1/3 ,weak isosinglet vectorlike exotic $D$ quarks in string inspired $E_6$ theories at future ep colliders; THERA with $\sqrt s$=1 TeV, $L=40$ $pb^{-1}$ and CERN Large Hadron Electron Collider (LHeC) with $\sqrt s$=1.4 TeV, $L=10^4$ $pb^{-1}$. We found that an analysis of the decay modes of $D$ should probe the mass ranges of 100-450 GeV and 100-1200 GeV at the center of mass energies, 1 and 1.4 TeV , respectively.In the last problem, we examine the possible single and pair production of a heavy neutrino ($\nu_4$) in $ep$, $pp(p\bar p)$ and$e^-e^+$ collisions in the context of a new $e\nu_4 W$ and $\nu_4\bar{\nu_4}Z$ anomalous magnetic dipole moment typeinteractions and analyze the background using optimal cuts. We have obtained the mass limits of 700 GeV for THERA ($\sqrt s$=1 TeV), 2.8 TeV for LC$\otimes$ LHC ($\sqrt s$=3.74 TeV) and 2 TeV at Large Hadron Collider (LHC). At ILC options $\sqrt s=0.5$ and 1 TeV these limits are 450 and 950 GeV, respectively.