Completely simple semigroups
Tam basit yarı gruplar
  1. Tez No: 177141
  2. Yazar: MEHMET KALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMÜR UMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezde, Molaei'nin genelleştirilmiş gruplarını, tam basit yarı gruplarıve bunları içeren denklik teoremlerini çalışacağız. Bunun için, önce düzenlilik veGreen denklik bağıntılary gibi temel tanımları sunacağız. Bunun akabinde Molaei'nin genelleştirilmiş gruplarına değineceğiz. 1999 yılındanda Molaei, genelleştirilmiş grupları bir cebir dalı olarak ve fizikle ilişkilendirerek tanımlamış ve bu gruplarla ilgili bazı sonuçları ispatlamıştır. Daha sonra basit yarıgruplar olarak bilinen ve kendisi dışınnda alt ideali olmayan yarıgrupları ele alacağız. Bir basit yarıgrup min_{L} ve min_{R} koşullarını saağlıyorsa, yani boş olamayan her kümenin L-sınıflarıveya R-sınıfları minimal elemanı içerirse, tam basit yarıgrup olarak adlandırılır.Son olarak, bir Molaei genelleştirilmiş grup yapısının bir basit yarı grup kavramına denk olduğunu göstermek için Rees matris yarıgruplarını tanımlayacağız.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study on Molaei's generalized groups, completely simplesemigroups and the equivalence theorems involving them. For this aim, first wepresent basic definitions such as regularity and Green's equivalence. Next, wedeal with Molaei's generalized groups. In 1999, Molaei introduced generalizedgroups as a class of algebras of interest in physics, and proved some results aboutthem. Then we consider semigroups with no proper ideals known as simple semi-groups. A simple semigroup is called completely simple semigroup if it satisfiesthe conditions minL and minR that is to say if every nonempty set either ofL-classes or of R-classes possesses a minimal member.Finally, we introduce Rees matrix semigroup to prove that the structure of the Molaei's generalized groupsis equivalent to the notion of completely simple semigroups.