Tissue culture and evaluation of biological activity of Filipendula ulmaria (L.) maxim, a medicinal plant
Tıbbi bir bitki olan Filipendula ulmaria (L.) maxim'in doku kültürü ve biyolojik aktivitesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 177142
  2. Yazar: ARZU BİRİNCİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU U. TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Botanik, Biotechnology, Botany
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Filipendula ulmaria (çayırkraliçesi) damla hastalığı ve eklem iltihabı gibi iltihaplı hastalıkların tedavisinde, öksürük, bronşit, ateş, soğuk algınlığı ve ülser tedavisinde kullanılan tıbbi bir bitkidir. Çayır kraliçesi bitkisi için güvenilir in vitro kültür yöntemi geliştirilmiştir. Üç farklı eksplant (yaprak, petiyol parçaları ve kök) çeşitli hormon kombinasyonlarının bulunduğu Murashige ve Skoog Minimal Organik (MSMO) ortamı içerisinde kültüre alınmıştır. En iyi sürgün oluşumu kök eksplantlarının 0.1 mg/l TDZ+0.5 mg/l IAA+0.5 mg/l GA3 ve 0.5 mg/l TDZ+0.25 mg/l IAA+0.5 mg/l GA3 içerdiği ortamlarda elde edilmiştir. Oluşan sürgünler farklı konsantrasyonlarda IAA, IBA, NAA veya 2,4-D içeren köklendirme ortamlarına aktarılmıştır. Köklendirme için en etkili oksin hormonu IBA olmuştur. En fazla kök oluşumu 0.5 mg/l IBA ve 0.5 mg/l IAA içeren ortamlarda gözlenmiştir. Köklendirilmiş bitkicikler vermikülat içeren Magenta kaplarına transfer edilmiş ve 3 hafta sonunda toprağa aktarılmıştır.Çayırkıraliçesi özütlerinin biyolojik aktivitesinin değerlendirilmesi için üç farklı biyolojik test (antibakteriyal, antitümör ve toksisite) uygulanmıştır. Sekiz farklı özüt [ in vitro yetiştirilmiş (IE) ve arazide yetişmiş (FE) bitkinin etanol özütü, in vitro yetiştirilmiş (IEA) ve arazide yetişmiş (FEA) bitkinin etilasetat özütü, in vitro yetiştirilmiş (IH) ve arazide yetişmiş (FH) bitkinin hekzan özütü, in vitro yetiştirilmiş (IW) ve arazide yetişmiş (FW) bitkinin su ile hazırlanan özütü] kullanılarak biyolojik aktivite değerlendirilmiştir. Genel olarak kullanılan bakterilere karşı, arazide yetişmiş bitkilerden elde edilen özütlerin antibakteriyal aktivitesi in vitro yetiştirilmiş bitkilerden elde edilen özütlerden daha iyi olmuştur. Arazide yetişmiş bitkilerden su ile elde edilen özütler (FW) diğer özütlere göre daha iyi antibakteriyal aktivite ortaya koymuştur. S.epidermidis, S. aureus, S. typhimurium, S. marcescens, , P. aeruginosa, P. vulgaris, K. pneumoniae ve E. cloacae FW' ye karşı hassasiyet göstermiştir.Çayırkraliçesi'nin antitümör aktivitesi patates disk yöntemi ile test edilmiştir. Arazide yetişmiş bitkiler in vitro yetiştirilmiş bitkilerden daha iyi antibakteriyal aktivite göstermiştir. Fakat, Agrobacterium tumefaciens için canlılık testi uygulandığında patates üzerindeki tümör inhibisyonunun A. tumefaciens'in canlılığını azalttığı gözlenmiştir. F. ulmaria' nın antitümör aktivitesinin patates disk yöntemi ile test edilmesi mümkün değildir çünkü bu bitki özütleri çok güçlü antibakteriyal aktiviteye sahiptir ve A. tumefaciens' in canlılığını etkilemektedir.Çayırkraliçesi bitki özütlerinin genel toksisitesini değerlendirebilmek için tuzlu su karides testi kullanılmıştır. MS-222 (Trikain metan sülfonat) ile karşılaştırıldığında bütün özütlerin yüksek konsantrasyonlarda (LC50 > 2.000 mg/l) toksik olduğu görülmüştür. Arazide yetişmiş ve in vitro olarak yetiştirilmiş bitkilerden elde edilen sulu özütlerin diğer özütlere (etanol, etilasetat ve hekzan) göre toksisitesi daha düşüktür. Çayırkraliçesi özütleri yüksek konsantrasyonlarda toksiktir ve hücre kültürlerinde kanser hücrelerinin öldürülmesinde etkili olamayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Filipendula ulmaria (L.) Maxim (meadowsweet) is a medicinal plant that has been used to treat several inflammatory diseases including gout and rheumatoid arthritis, and for the treatment of coughs, bronchitis, fevers, ulcers and colds. A reliable in vitro culture protocol for meadowsweet was established. Three different explants (leaf discs, petioles and roots) were cultured on Murashige and Skoog minimal organics (MSMO) medium with various hormone combinations. The best shoot formation was obtained from root explants with 0.1 mg/l TDZ+0.5 mg/l IAA+0.5 mg/l GA3 and 0.5 mg/l TDZ+0.25 mg/l IAA+0.5 mg/l GA3. Regenerated shoots were rooted on MSMO medium containing different concentration of IAA, IBA, 2,4-D or NAA for rooting. IBA was the most effective auxin for rooting. The greatest number of roots per explant was observed with 0.5 mg/l IBA and 0.5 mg/l IAA. Rooted plants were transferred to Magenta containers including vermiculate for acclimatization. After 3 weeks, they were transferred to soil.Three different bioassays (antibacterial, antitumor and toxicity) were performed to show the biological activities of meadowsweet extracts. They were evaluated between field-grown plants and in vitro-grown plants using eight different extracts [ethanol extracts of in vitro-grown (IE) and field-grown (FE) plant materials, ethylacetate extracts of in vitro-grown (IEA) and field-grown (FEA) plant materials, hexane extracts of in vitro-grown (IH) and field-grown (FH) plant materials and aqueous extract of in vitro-grown (IW) and field-grown (FW) plant materials]. Generally antibacterial activities of field-grown plants were higher than in-vitro grown plants against all bacteria used. Aqueous extract of field-grown plant (FW) exhibited higher antibacterial activity than other extracts. S.epidermidis, S. aureus, S. typhimurium, S. marcescens, , P. aeruginosa, P. vulgaris, K. pneumoniae and E. cloacae were sensitive to FW.Antitumor activity of meadowsweet was tested with potato disc diffusion bioassay. Field-grown plants showed higher activity than in vitro-grown plants. But, after viability test for Agrobacterium tumefaciens, it was understood that inhibition of crown gall formation on potato disc is caused by decreasing the viability of the A. tumefaciens. It is not possible to test the antitumor activity of F. ulmaria with potato disc bioassay. Because meadowsweet extracts have very strong antibacterial activity and affect the viability of A. tumefaciens.The brine shrimp bioassay was used to assess the general toxicity of meadowsweet extracts. All extracts were toxic at higher doses (LC50 > 2.000 mg/l) by comparing with MS-222 (Tricaine methane sulfonate). Aqueous extracts of field-grown and in vitro-grown plants were less toxic than other extracts (ethanol, ethylacetate and hexane). Meadowsweet extracts were cytotoxic at high concentrations and they may not be very effective to kill cancer cells in cell culture.