Polarization included geometry based channel modeling for MIMO systems
MIMO sistemler için polarizasyon içeren geometrik kanal modellemesi
  1. Tez No: 177159
  2. Yazar: KEZİBAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Literatürdeki kanal modellemesi çalışmalarının çoğu polarizasyon içermemektedir. Polarizasyon etkilerini içeren daha gerçekçi bir kanal modeli geliştirmek amacıyla, ölçüm sonuçları kullanılarak kanalın davranışı incelendi. Ölçümde yer alan her bir çoklu yol bir saçınım nesnesi olarak modellendi. Saçınım nesnelerinin yerleri hesaplandı ve bu nesneler ince empedans diskleriyle modellendi. Disklerin elektriksel özellikleri, boyutları ve yönlenmeleri fiziksel optik teorisi kullanarak elde edildi. Elde edilen kanal modeli kullanılarak ortamın karşı polarizasyon ayrışım özelliği incelendi. Bu çalışma sonunda genel senaryoların kanal özelliklerini mümkün olduğunca karakterize eden bir kanal modeli elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Most of the studies in the literature about channel modeling do not include the polarization. Aiming to develop a more realistic geometric model including polarization, the channel characteristics are examined using measurement data. Each multipath in the measurement data is modeled with a scatterer. Locations of scatterers are determined in the geometry based single bounce model. Then, each scatterer is replaced by a thin impedance disc. Electrical properties, sizes and orientations of discs are obtained using physical optics approximation. Using the channel model, XPD characteristics of the environment are examined. As a result of this study, a channel model for characterizing the general scenarios as much as possible is developed.