Optimal margins and price limits for futures contracts
Vadeli işlem piyasaları için en iyi marjlar ve fiyat sınırları
  1. Tez No: 177168
  2. Yazar: ALTAY EMRE POYRAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MURAT FADILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Vadeli işlem piyasaları olası kredi riskine karşı kendilerini fiyat limitleri ve marj mekanizması yoluyla korurlar. Borsalar kredi riskini en aza indirmek için yüksek marjlar belirleyebilirler, ancak bu durum yükselen maliyetler ile birlikte bu piyasalarda işlem yapan yatırımcı sayısını azaltan bir etki yaratabilir. Bu tezde yatırımcıların likidite ve marj maliyetlerini enküçülten ve aynı zamanda piyasayı taahhütlerin yerine getirilmemesi durumuna karşı koruyan bir model geliştirilmiştir. Modelimizde aşağı ve yukarı fiyat sınırları ve dolayısıyla da kontrattaki her iki tarafın marj miktarları arasında bakışımsızlık olması da hesaba katılmıştır. Ayrıca eniyi marjları belirlemek için fiyat sınırları olmadığı durumlarda geçerli olan bir model de geliştirilmiş ve bu model daha önceki fiyat sınırlı modelle kıyaslanmıştır. Önerilen model Winnipeg Mal Borsası'nda işlem gören kanola vadeli işlem kontratına uygulanmış ve yürürlükte olan gerçek marj seviyeleriyle kıyaslanabilir marjlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with price limits, the margin mechanism ensures the integrity of futures markets. Exchanges face a trade-off between setting higher margin levels to protect the market from possible defaults and setting lower margin levels to make the market attractive to customers. In this thesis we develop a model to determine optimal margins and price limits for futures contracts, which minimizes the liquidity and margin costs to the traders while protecting the market from disruptions. Our model allows asymmetry between upper and lower price limits consequently between margins for long and short positions. We also provide a model, which is valid in the absence of price limits, to determine optimal margins and compare it with our previous model with price limits. The suggested model is applied to canola futures contract traded in Winnipeg Commodity Exchange (WCE) and comparable results to actual margin levels imposed by the exchange are obtained.