Analysis of x chromosome inactivation in primary and secondary sjogren syndrome
Primer ve sekonder sjogren sendromunda x kromozomu inaktivasyonu analizi
  1. Tez No: 177169
  2. Yazar: MELDA KANTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Allergy and Immunology, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sjogren sendromu etiyolojisi bilinmeyen ve prevalansı en yüksek olan otoimmünhastalıklardan biridir. Pek çok otoimmün hastalıkta olduğu gibi hastaların büyük birçoğunluğu (~%90) kadındır. Bu gözlemden yola çıkarak, bozuk X-inaktivasyonununotoimmun hastalıkları tetikleyebileceği hipotezi ileri sürülmüştür (Immunol Today, 19,352-7, 1998). X-inaktivasyonu kadınlarda erken gelişme döneminde hücrelerdeki Xkromozomu çiftinden rastgele birinin susturulmasıyla sonuçlanan normal bir fizyolojikolaydır. Hücrelerin önemli bir kısmında aynı X kromozomunun susturulması bozuk Xinaktivasyonuolarak adlandırılır. Timusda, tolerans oluşumunda rol alan dendritikhücrelerdeki X-inaktivasyonu bozukluğunun otoreaktif lenfositlerin kaçmasına veotoimmüniteye neden olabileceği hipotezi ileri sürülmüştür. Skleroderma (Arth Rheum52, 1564-70, 2005) ve otoimmün tiroiditis (Eur J Hum Genet 14, 791-7, 2006)hastalıklarında bozuk X-inaktivasyonu gözlenmiştir. Fakat bu gözlem tüm otoimmünhastalıklar için geçerli değildir. Örneğin primer biliyer siroz hastalarının X-inaktivasyonuprofilleri normal kontroller gibidir (Hepatol Res 37, Suppl 3, 384-8, 2007). Bu çalışmanınamacı sadece salgı bezi patolojisi olan primer Sjogren Sendromu ve aynı zamanda başkasistemik patolojiler içeren sekonder Sjogren Sendromu tanısı alan hastalarda Xinaktivasyonuprofillerinin belirlenmesidir. 78 hasta ve 160 kontrolün periferik kanındanDNA izole edilmiştir. X-inaktivasyon profili androjen reseptör geninde bulunan birpolimorfizmin genotiplemesi ile belirlenmiştir. Bu inceleme için metilli bölgeleritanımayan bir restriksiyon enzimi olan HpaII ile kesim yapılmış ve hedef bölgeçoğaltılmıştır. İnceleme Genescan Abi Prism 310 ya da %8 poliakrilamid jel elektroforezive densitometrik ölçümle yapılmıştır. İleri derecede (>%90) X-inaktivasyonu bozukluğu3 (%5.9) hasta ve 3 kontrol (%2.4) örneğinde gözlenmiştir (P = 0.3651). Bulgularımız Xinaktivasyonubozukluğu ile Sjogren Sendromu arasında bir ilişkinin varlığınıdesteklememiştir.
Özet (Çeviri)
Sjogren Syndrome is an autoimmune disease with one of the highest prevalence andunknown etiology. The majority of the patients (~%90) are female similar to severalother autoimmune diseases. Based on this observation, a hypothesis was proposed statingthat disturbances in mosaicism in females can cause autoimmunity. Females are mosaicswith respect to their X chromosomes because a physiological event named Xchromosome inactivation (XCI) takes place early in development resulting in thetranscriptional silencing of one of the pair of X chromosomes at random in each cell. Asignificant deviation from a random distribution of two cell populations with paternal andmaternal X chromosome inactive is called skewed XCI. Skewing in the dendritic cellpopulation involved in tolerance induction in the thymus was proposed to cause escape ofautoreactive lymphocytes and result in autoimmunity (Immunol Today, 19, 352-7, 1998).Skewed XCI was observed in scleroderma (Arth Rheum 52, 1564-70, 2005) andautoimmune thyroiditis (Eur J Hum Genet 14, 791-7, 2006). But this observation is nottrue for all autoimmune diseases. For example, the XCI profiles of primary biliarycirrhosis patients are similar to normal controls (Hepatol Res 37, Suppl 3, 384-8, 2007).The aim of this study is to determine the XCI profiles of patients diagnosed as primarySjogren Syndrome, manifesting exocrinopathy or secondary Sjogren Syndromedisplaying additional systemic features. DNA was isolated from the peripheric bloodsamples of 78 Sjogren syndrome patients and 160 controls. XCI profile was determinedby the genotyping of a polymorphism in androgen receptor (AR) gene. For this analysis,restriction enzyme HpaII was used which does not cut methylated regions. Analysis wasdone with Genescan Abi Prism 310 or 8% polyacrylamide gel electrophoresis anddensitometric analysis. Extreme skewing (>90%) of XCI was observed in 3 (5.9%)patients and 3 controls (2.4%) samples (P = 0.3651). Our findings do not support a rolefor skewed XCI in Sjogren Syndrome.