Algorithms for sink mobility in wireless sensor networks to improve network lifetime
Telsiz algılayıcı ağlarda ağ ömrünü geliştirmek için çıkış düğümü yer değişimi konusunda algoritmalar
  1. Tez No: 177171
  2. Yazar: METİN KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KÖRPEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Telsiz algılayıcı ağları önceden belirlenmiş bir amacı gerçekleştirmek için tasarsız bir biçimde örgütlenen yüzlerce veya binlerce algılayıcı düğümden oluşur. Telsiz algılayıcı ağlarda bellek ve işlemcide sınırlamalar olsa da, onları geleneksel ağlardan ayıran en önemli kısıt pil problemidir. Algılayıcı düğümler zor çevresel koşulların olduğu alanlara yayıldığından, biten pilleri yenileriyle değiştirmek pratik olarak mümkün olmamaktadır. Bu durum her bir algılayıcı düğümünün enerjisinin hem düğüm hem de ağ seviyesinde dikkatlice kullanılmasını gerektirmektedir. Literatürde, ağ ömrünü geliştirmek için veri toplaşımı, enerji etkin yönlendirme düzenleri ve ortama erişim protokolleri gibi bir çok yaklaşım önerilmiştir. Bu yaklaşımların temel motivasyonu servis kalitesinden ödün vermeyerek ağ ömrünü geliştirmektir. Çıkış düğümü (veri toplanan düğüm) yer değişimi literatürde ağ ömrünü geliştirmek için sunulan etkin çözümlerden biridir.Bu tezde, kontrol edilebilir çıkış düğümü yer değişimine odaklanıp, bu problemin çıkış düğümü yerleri belirleme, hareket kararı parametreleri gibi değişik kısımlarının çözümü için bir algoritma kümesi sunulmuştur. Ayrıca, ağ ömrü uzatma çözümünün farklı bir bileşeni olarak yük dengeli topoloji yapılandırması konusunda da bir algoritma verilmiştir. Yer değişimi düzeninin farklı bileşenlerini literatürdeki diğer ilgili yaklaşımlarla, bütün çıkış düğümü yer değişimi düzenini ise, rasgele yer değişimi ve hareketsiz çıkış düğümü durumlarıyla karşılaştıran deney sonuçları sunulmuştur. Sonuç olarak, algoritmalarımızın rasgele yer değişimi ve hareketsiz durumlara göre daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A wireless sensor network (WSN) consists of hundreds or thousands of sensor nodes organized in an ad-hoc manner to achieve a predefined goal. Although WSNs have limitations in terms of memory and processor, the main constraint that makes WSNs different from traditional networks is the battery problem. Since sensor nodes are generally deployed to areas with harsh environmental conditions, replacing the exhausted batteries become practically impossible. This requires to use the energy very carefully in both node and network level. Different approaches are proposed in the literature for improving network lifetime, including data aggregation, energy efficient routing schemes and MAC protocols, etc. Main motivation for these approaches is to prolong the network lifetime without sacrificing service quality. Sink (data collection node) mobility is also one of the effective solutions in the literature for network lifetime improvement.In this thesis, we focus on the controlled sink mobility and present a set of algorithms for different parts of the problem, like sink sites determination, and movement decision parameters. Moreover, a load balanced topology construction algorithm is given as another component of network lifetime improvement. Experiment results are presented which compare the performance of different components of the mobility scheme with other approaches in the literature, and the whole sink mobility scheme with random movement and static sink cases. As a result, it is observed that our algorithms perform better than random movement and static cases for different scenarios.