Modeling and populating virtual cities: Automatic production of building models and emergency crowd simulation
Sanal şehir modelleme ve nüfuslandırma: Otomatik bina modeli üretimi ve acil durumlar icin kalabalık simülasyonu
  1. Tez No: 177187
  2. Yazar: OĞUZCAN OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÜDÜKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde, yordamsal modellemeye dayalı bir otomatik bina üretim sistemi ve sanal şehirler içinde kalabalık simülasyonu sağlayan bir simülasyon sistemi sunulacaktır. Binalar modellenirken, detaylı ve tutarlı geometrilerin üretilebilmesi için şekil gramerleri kullanılmıştır. Model üretme süreci belli noktalarda olasılıksal olarak işleyerek, gerekli çeşitlilikte bina modellerinin üretilmesine olanak sağlamaktadır. Bina modellerinin üretim süreci sonunda sahip olacağı geometri, türetme kuralları tarafından belirlenmektedir. İnsan kalabalıklarının şehir içi davranışları, simülasyon senaryosuna bağlıdır. Bu tezde, şehir içindeki insan kalabalıklarının, özellikle yangın, patlama ya da terörist saldırı sonucunda meydana gelebilecek acil durumlardaki davranışlarının simülasyonu amaçlanmaktadır. Kaçışan insan kalabalıklarının simülasyonunda kullanılan akışkan mekaniğine dayalı yaklaşım diğer yaklaşımlardan daha verimli olmaktadır. Simülasyon, sadece acil duruma sebebiyet veren olaya yakın bölgelerde yapılmaktadır. Elde edilen simülasyonların canlandırılmasını ve görüntülenmesini hızlandırmak amacıyla, kapatılan alanlar önceden hesaplanarak depolanmaktadır. Simülasyonun gorüntülenmesi sırasında, kullanıcı tarafından gorülemeyecek insan modellerinin canladırılması ve görüntülenmesi engellenmektedir. Önişlem aşamasında, şehir modeli içinde dolaşılabilecek alanlar, birbirine eş hücrelere bölünüp, bu hücrelerin bölgeden görülme bilgileri grafik işlemci ünitesinin kapatılan bölge sorguları yardımıyla hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we present an automatic building generation method based on procedural modeling approach, and a crowd animation system that simulates a crowd of pedestrians inside a city. While modeling the buildings, to achieve complex and consistent geometries we use shape grammars. The derivation process incorporates randomness so the produced models have the desired variation. The end shapes of the building models could be defined in a certain extent by the derivation rules. The behavior of human crowds inside a city is affected by the simulation scenario. In this thesis, we specifically intend to simulate the virtual crowds in emergency situations caused by an incident, such as a fire, an explosion, or a terrorist attack. We prefer to use a continuum dynamics-based approach to simulate the escaping crowd, which produces more efficient simulations than the agent-based approaches. Only the close proximity of the incident region, which includes the crowd affected by the incident, is simulated. In order to speed up the animation and visualization of the resulting simulation, we employ an offline occlusion culling technique. During runtime, we animate and render a pedestrian model only if it is visible to the user. In the pre-processing stage, the navigable area of the scene is decomposed into a grid of cells and the from-region visibility of these cells is computed with the help of hardware occlusion queries.