A correspondence of simple alcahestic group functors
Basit öbek izleçlerinin bir eşlemesi
- Tez No: 177188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LAURENCE J. BARKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sonlu ¨obeklerin adlanım kuramı sonlu bir ¨obek olan G'ye iki geleneksel kurulumili¸skilendirmektedir. Bunlar G'nin adlanım dolamı ve G'nin Burnside dolamıdır.Bu dolamlar ¨u¸c geleneksel i¸slevden gelen ¨ozel bir yapıyı payla¸smaktadırlar. Bui¸slevler kısıtlav, e¸slev ve aktarım i¸slevleridir. Bu yapıya sahip ba¸ska do?gal kurulumlardabulunmaktadır ve Green tarafından ortaya konan Mackey izle¸clerikuramı bu t¨ur nesneleri incelemektedir.Yukarıdaki kurulumlar ¸si¸sirme ve s¨ond¨urme i¸slevlerinden gelen bir yapıyı dapayla¸smaktadırlar. Bu ileri yapıya sahip nesnelerin incelenmesini sa?glayan ikietki izle¸cleri Bouc tarafından ke¸sfedilmi¸stir.Mackey izle¸cleri ile iki etki izle¸cleri arasında bazı do?gal kurulumlar bulunmaktadır.¨Orne?gin ¨obek (e¸s)benzeti izleci. Bu t¨ur ara yapıları inceleyebilmeki¸cin Bouc ¸simdi k¨uresel tanımlı Mackey izle¸cleri olarak bilinen kavramı ortayakoymu¸stur. Bu izle¸clerin ismi Webb tarafından verilmi¸stir.Bu savda yukarıdaki kuramları birarada inceleyece?giz. Bunu yapmak i¸cinpar¸ca ulamı iki etki izle¸clerinin ulamına denk olan cebiri d¨u¸s¨unece?giz. Anasonu¸clarımız basit ¨obek izle¸clerini sınıflandıracak ve tanımlarını yapacak. Ayrıcabu t¨ur ulamlar i¸cin bir yarı-basitlilik ¨ol¸c¨ut¨u ispatlayaca?gız.
Özet (Çeviri)
Representation theory of finite groups associates two classical constructionsto a group G, namely the representation ring of G and the Burnside ring of G.These rings share a special structure that comes from three classical maps, namelyrestriction, conjugation, and transfer maps. These are not the only objects havingthis structure and the theory of Mackey functors, introduced by Green, unifiesthe treatment of such objects.The above constructions share a further structure that comes from two othermaps, the inflation map and the deflation map. Unified treatment of the objectshaving this further structure was introduced by Bouc [4]. These objects are calledbiset functors.Between Mackey functors and biset functors there lies more natural constructions,for example the functor of group (co)homology. In order to handle these intermediatestructures, Bouc introduced another concept, now known as globallydefinedMackey functors, a name given by Webb.In this thesis, we unify the above theories by considering the algebra whosemodule category is equivalent to the category of biset functors and by introducingalcahestic group functors. Our main results classify and describe simple alcahesticgroup functors and give a criterion of semisimplicity for the categories of thesefunctors.