Helianthus annuus bitkisinde tuz stresi ve senesens arasındaki ilişki
The Relationship between salt stress and senescence in Helianthus annuus seedlings
- Tez No: 17719
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMAHAT YENTÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu araştırmada Helianîhus annuus fidelerinin kotiiedonlarında tuz stresi ve senesens arasındaki iiişki incelendi. Büyüme, taze ve kuru ağırlık, klorofil, antosiyan ve total azot içeriği ve kotiledondan maddelerin dsş ortama sızması farklı besi ve tuz koşulları He desteklenmiş kültür şişelerinde veya saksılarda yetiştirilen ayçiçeği fidelerinde tayin edildi. Fidelerin büyümesi besi solüsyonu içeren ortamda en fazla, % 0.6 NaCI solüsyonu içeren ortamda en azdır. Kotiledon senesensi ilk defa sadece su verilen ortamda büyüyen fidelerde başladı ve sonra sırası ile % 0.3 NaCI, % 0.6 NaCI ve besi solüsyonu ile desteklenen ortamda meydana geldi. Taze ve kuru ağırlık artışı besi eriyiği ile desteklenen ortamda en fazla, % 0.6 NaCI içeren ortamda İse en azdı. Senesens gösteren kotiledonlarda klorofil içeriğindeki azalma aşağı yukarı aynı derecede idi. Senesense uğramış kotiledonlarda sızıntı artışı gözlendi. Bu durum senesens ile membran bütünlüğünün bozulması ile ilişkili olabilir. Senesens sırasında kotiledonlarda azot kaybı tuz stresine uğramış fidelerde en azdı. Bu sonuçlar, kotiledon senesensinin mineral madde ilavesi, tuz stresi, membran sîabiiitesindeki değişim ve klorofil kaybı il® ilgili bazı yıkıcı süreçleri içeren pek çok olayın etkisi altında meydana geldiğini gösterir.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN SALT STRESS AND SENESCENCE IN HEUANTHUS ANNUUS SEEDLINGS. SUMMARY In this research, the relationship between salt stress and senescence in the cotyledons of Heiianthus annuus seedling were investigated. Growth, fresh and dry weight, chlorophyll, anthocyanin and total nitrogen content and leakage of the substances from the cotyledon to the external medium were determinated in the seedlings of sunflower grown in pots or in culture bottles, suplied with different nutrition and salt conditions. The growth of the seedlings was higher in medium containing nutrient solution and lesser in medium containing 0.6 % NaCI solution. Cotyledon senescence started first in the seedlings grown in the medium suplied only water and than in the medium suplied with 0.3 % NaCI, 0.6 % NaCI and with nutrient solution respectively. Fresh and dry weight increase was highest in medium suplied with nutrition and lowest with 0.6 % NaCI. Decline in chlorophyll content was about same degree in the cotyledons showing senescence. The increased leakage in senesced cotyledons was observed. This may be related with the loss of membrane integrity with senescence. The loss of nitrogen from the cotyledons during senescence was lover in salt stressed seedlings. These results indicate that cotyledon senescence occurs under the effect of many events, including nutrition supply, salt stress, change in the membrane stability and some destructive process related with the loss of chlorophyll.