Congestion window based adaptive burst assembly for TCP traffic in optical burst switching networks
Optik çoğuşma ağlarındaki TCP trafikleri için sıkışıklık penceresi tabanlı uyarlamalı çoğuşma oluşturma algoritması
  1. Tez No: 177215
  2. Yazar: SEÇKİN ÖZSARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZHAN KARAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çoğuşma oluşturma, Optik Çoğuşma Anahtarlama (OBS) ağlarındaki TCP performansını etkileyen önemli faktörlerden birisidir. Zamanlayıcı tabanlı çoğuşma oluşturma algoritması, TCP akışlarının hızından bağımsız olarak çoğuşmaları üretir. TCP'nin sıkışıklık penceresi küçükken, sabit-gecikmeli çoğuşma oluşturucu gereksiz yere uzun bekler ki; bu da uçtan uca gecikmeyi artırır ve TCP'nin performansını düşürür. Öte yandan TCP'nin sıkışıklık penceresi büyükken, sabit-gecikmeli çoğuşma oluşturucu gereksiz yere fazla sayıda küçük boyutlu çoğuşmalar üretir ki; bu da başlık yükünü artırır ve ilinti kazanımını düşürüp TCP performansında azalmaya sebep olur. TCP akışlarının sıkışıklık penceresi (cwnd) boyutunun çoğuşma oluşturma algoritmasında kullanılmasının, sabit-gecikmeli zamanlayıcı tabanlı oluşturmaya göre hatta zamanlayıcı tabanlı oluşturucu optimum oluşturma periyodu eşik değerini kullansa bile, TCP performansını mütemadiyen artırdığını (%38.4'e kadar) simülasyonlar ile gösterdik. Önerilen bu metodun bir kısıtlaması sıkışıklık penceresinin kesin değerinin çoğuşma oluşturucusunda mevcut olduğu varsayımıdır. Bundan dolayı uyarlanır oluşturum algoritmasını; çoğuşma oluşturucunun, sıkışıklık penceresinin ağ giriş düğümlerinde pasif ölçümler vasıtasıyla elde edilen kestirilmiş değerlerini kullandığı şekilde genişlettik. Simülasyonlar vasıtasıyla gösterilmiştir ki; TCP perfomansı, kestirilmiş değerler kullanılsa bile sıkışıklık penceresinin kesin değerleri kullanılarak elde edilen sonuçlara yakın değerlere ulaşabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Burst assembly is one of the key factors affecting the TCP performance in Optical Burst Switching (OBS) networks. Timer based burst assembly algorithm generates bursts independent of the rate of TCP flows. When TCP congestion window is small, the fixed-delay burst assembler waits unnecessarily long, which increases the end-to-end delay and decreases the TCP goodput. On the other hand, when TCP congestion window becomes larger, the fixed-delay burst assembler may unnecessarily generate a large number of small-sized bursts, which increases the overhead and decreases the correlation gain, resulting in a reduction in the TCP goodput. Using simulations, we show that the usage of the congestion window (cwnd) size of TCP flows in the burst assembly algorithm consistently improves the TCP goodput (by up to 38.4%) compared with the fixed-delay timer based assembly even when the timer based assembler uses the optimum assembly period threshold value. One limitation of this proposed method is the assumption that the exact value of the congestion window is available at the burst assembler. We then extend the adaptive burstification algorithm such that the burst assembler uses estimated values of the congestion window that are obtained via passive measurements at the ingress node. It is shown through simulations that even when estimated values are used, TCP goodput can achieve values close to the results obtained by using exact values of the congestion window.