HD 43378 (2 Lyn) yıldızının atmosfer analizi ve spektrel sınıfının belirlenmesi
  1. Tez No: 17724
  2. Yazar: HAŞMET BÖLGE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN KOÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Literatürlerde A2Vs ya da AlVa spektrel tipinde sxnxflandxrxlan 2 Lyn yxldxzx bazı araştırmalarda ise spektrel anormallik gösteren özel A-tipi yaldızlar ile aynx bölgede yer almıştır. Üzerinde hiçbir spektroskopik çalışma yapılmamış olan bu yıldızın iki önemli özelliği vardır: 1- Conti (1965a) nin sıcak metal çizgili yıldızları belirlemek için kullandığı Sc / Sr oranına göre 2 Lyn normal bir yıldızdır. 2- Normal A-tipi yildxzlarx hxzlx dönen gök cisim leri olmalarına karsxn, 2 Lyn özel A-tipi yxl- dızları gibi yavaş döner (V Sin ±=20 km/s). 2 Lyn' İn bu iki farklı özelliğinden dolayı, gerçek spektrel niteliğini belirlemek için HAUTE PROVENCE Göz- lemevindeki 152 cm lik teleskopla elde edilen spektrum- larının nicel ve nitel analizi yapıldı. Fotometrik verileri ve hidrojenin H^> çizgi profili ni kullanarak 2 Lyn ' e ait atmosfer parametreleri Te= 9500 ®K ve Log g= 4.0 olarak bulundu. Mikrotürbülans hız değerini bulmak için WIDTH 6 programı çalıştırıldı ve Vtur= 1.50 km/ s değeri elde edildi. Bulunan bu atmosfer parametreleri ATLAS 6 programına girilerek 2 Lyn ' in model atmosferi hesaplandı. Son olarak da yıldızın at mosferindeki elementlerin bolluğu model atmosfer tekniği ile bulundu. Bütün bu nicel ve nitel analizlerin sonunda 2 Lyn için aşağıdaki sonuçlar elde edildi: 1) 2 Lyn yıldızında Seli / SrII oranı 1 den küçük çıkmaktadır. Buna göre her nekadar A veya metal çizgi li yıldız olabileceği düşünülürse de, 2) Model Atmosfer tekniği ile yapılan element bol luğu analizinden normal A-tipi bir cüce yıldızın (® Leo) bolluk değerine yakın ve güneş ile kıyaslanabilir bolluk değerleri vermektedir. Sonuç olarak 2 Lyn* e normal A- tipi bir cüce yıldız denilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: According to previous researches 2 Lyn (HD 43378) which was classified as an spectral type of A2Vs or AlVa in the literatures, occupies the same area as the peculiar A-type stars. This star on which no spectroscopic studies have been done so far has two important properties: 1- According to the ratio of Sc/Sr which Conti (1965a) used to determine the hot metallic-line stars, 2 Lyn is a normal star. 2- Whilst the normal A-type stars are rapidly rotating stars, 2 Lyn has a slow rotational velocity (V Sini= 20 km/s) like peculiar A-type stars. Because of these two different properties of 2 Lyn, we did the quantitative and qualitative analyses of its spectra which have been taken with an 152 cm telescope of HAUTE PROVENCE Observatory. Using its photometric data and H line profile of hydrogen, we deduced its atmospheric parameters as Te= 9500 SK and log g= 4.0. We used the WIDTH 6 programme to obtain the microturbulence velocity and we got the value of V^ r=1.50 km/s. All of these atmospheric parameters obtained were input into the the ATLAS 6 programme to calculate the model atmosphere of 2 Lyn. Finally using the model atmosphere technique, we found the elemental abundances in its atmosphere. From all these quantitative and qualitative analyses we reached the following results; 1- The Sell / Sri I ratio appears less than 1 for 2 Lyn star. However it is interpreted as A_ or metallic line star, 2- In elemental abundance analysis, performed by Model Atmosphere technique, it gives abundance values near to © Leo, an A-type dwarf, and comparable with those of the sun. As a result 2 Lyn can be classified as an A-type dwarf.