Şişen zeminlerin tinkal atığı ile stabilizasyonu ve meşelik killerine uygulanması
Stabilization of swelling soils with tincal waste and an application to the eskişehir meşelik clays
  1. Tez No: 177253
  2. Yazar: ONUR GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. D. VOLKAN OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Şişen zeminler, ıslanma ve kuruma işlemleri sonucunda hacim değişikliği gösterir. Çoğunlukla yağışın az ve buharlaşmanın aşırı olduğu iklim koşullarına sahip bölgelerde görülen bu tip killer, temel zemini olarak dikkate alındığı zaman, sahip olduğu şişme özelliğinden dolayı kaldırma kuvvetleri yaratırlar. Yapı temelinde ortaya çıkan bu kuvvetler hasara yol açar.Bu çalışmada; Eskişehir Osmangazi Üniversitesi kampus alanında yer alan yüksek şişme potansiyeline sahip Meşelik killerinin Tinkal atığı ile stabilizasyonu araştırılmıştır. Tinkal cevherinin Türkiye'deki en büyük rezervi Eskişehir Kırka'da bulunmaktadır. Türkiye ekonomisi için önemli olan Tinkal bir sodyum borat bileşiğidir. Doğada saf olarak bulunmaz ve kil mineralleri içerir.Araştırmada Tinkal atığı-şişme yüzdesi, Tinkal atığı-serbest basınç değerlerinin zamanla değişimi incelenmiştir. Deney sonuçlarında, Tinkal atığının killerin şişme potansiyelinin kontrolünde başarı ile kullanılamayacağı, taşıma gücüne de katkısının olmadığı belirlenmiştir. Bu aşamada Tinkal atığının bünyesinde bulunan kil mineralleri bulunması ve dolomitin kil mineralleriyle herhangi bir reaksiyon vermemesi sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Swelling soils have volume changes, when subjected to drying and wetting processes. There are different kind of clays that exhibit volumetric expansion when they are exposed to water. Such soils exist mostly in arid regions and when they act as foundation soils, they create a great heaving force due to their swelling characteristics. Existence of these forces in foundation may results in cracks and then collapse of the foundation system.This study briefly define swelling soils and the factors acting on swell mechanism, discusses the tincal waste for the controlling the swell potential and tincal waste for controlling the unconfined compressive strength of clay, samples collected from the campus area of Eskişehir Osmangazi University. The biggest reserve of tincal ore in Türkiye is found at Kırka near Eskişehir. Tincal is a compound of sodium borate and is an important ore for Turkish economy. It is not found purely in the nature and contains some impurities and clays.The results showed that the stabilization of high plasticity clay can not sufficiently be stabilized by the tincal waste. Stabilization with tincal waste doesn?t give satisfactory results for bearing capacity of soils as well.