İnşaat sektöründe YİD (Yap-İşlet-Devret) modeli sözleşmeler ile yapım işleri sözleşmelerinin karşılaştırılması: DHMİ, DLH ve TCK uygulama örnek sözleşmeleri
Comparison of the construction works contracts and BOT (Build-Operate-Transfer) contracts in construction sector: DHMI, DLH and TCK sample application contracts
  1. Tez No: 177260
  2. Yazar: MUHAMMED KOÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ülkemizdeki büyük altyapı projeleri kamu tarafından finanse edilmektedir. Bu kamusal yapıların elde edilmesinde yeni yöntemler ortaya çıkmıştır. Bunlardan birisi de ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaya başlanan YAP-İŞLET-DEVRET Modelidir.Yap-İşlet-Devret Modeli ile gerek havalimanları, gerek hidroelektrik santralleri ve gerekse de yat limanları gibi önemli uygulamalar gerçekleştiren Ulaştırma Bakanlığı' na bağlı olan DHMİ Genel Müdürlüğü ve DLH Genel Müdürlüğü ile Çevre ve Orman Bakanlığı' na bağlı DSİ Genel Müdürlüğü yaptıkları çalışmalar ile bu modelin yasal altyapısının oluşmasında ve gelişmesinde önemli katkılar sağlamıştır. Bu çalışmanın amacı Türkiye' deki Yap-İşlet-Devret Modeliyle yapılan inşaatların sözleşmelerinin hukuki durumlarını incelemektir.Bu amaçla; konu ile ilgili bilgi verilmiş, modelin tanımı yapılmış, genel yapısı, özellikleri, avantaj ve dezavantajları, riskleri ve zayıf yönleri ortaya konmuş, yasal altyapısının irdelenmesiyle bu model ile yapılan projelerin sözleşmelerinin hukuki statüsü, ayrıca DHMİ Genel Müdürlüğü'nden temin edilen ?İstanbul Atatürk Hava Limanı Dış Hatlar Terminal Binası, Otopark ve Mütemmimlerinin Yapım, İşletim ve Devri İşine Ait Uygulama Örnek Sözleşmesi? bu model çerçevesinde örnek olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Various / different models are applied for the construction of public buildings. New methods are discovered to construct these public constructions. One of them is the BUİLD-OPERATE-TRANSFER method which is also widespread using in our country. DHMİ (General Directorate of State Airports Authority of Turkey) and DLH (General Directorate of Railways Harbours and Airports Construction Authority) has achieved many implementations with the model of Build-Operate-Transfer such as airports, harbours and hydro-electrical power plants and owing to these implementations DHMİ and DLH provides significant addition during the form period of legal infrastructure of this model.The aim of this study is to investigate the contracts of these construction models with Build-Operate-Transfer for the laws. In this study the constracts of the model are analysed by the regulation of law with giving informations about the model and discussing general structures and properties and explaining and the advantages and disadvantages of the model.