Türkiye inşaat sektöründe yeni ve önceki iş kanunları uygulamalarında meydana gelen iş kazalarının karşılaştırılması
A comparison of the employment accidents occurred during the applications of the recent and early work health and security regulations in the construction sector in Turkey
- Tez No: 177259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnşaat sektörü iş kazaları ve meslek hastalıkları açısından her zaman ilk sıralarda yer almaktadır. Ülke ekonomisine etkileri bakımından çok önemli bir yeri olan inşaat sektöründen kaynaklanan olumsuz etkilerin önemli sonuçları olmaktadır.Bu olumsuz etkileri en aza indirmek ve çağın gerektirdiği düzeye erişebilmek için kanunlar ve yönetmelikler çıkarılmaktadır.Bu çalışmada 4857 sayılı iş kanununun inşaat sektöründeki iş kazalarına etkileri karşılaştırma ölçütleri kullanılarak incelenmiştir. Bu incelemede SSK(Sosyal Sigortalar Kurumu) istatistik yıllığından alınan yasadan önceki 4 yıl ve yasadan sonraki 4 yıl iş kazası istatistikleri kullanılmıştır. Bir önceki iş kanunu olan 1475 sayılı iş kanunu ile şuan geçerli olan 4857 sayılı iş kanunun farkları anlatılarak iş sağlığı ve güvenliğine etkileri açıklanmıştır.Çalışma neticesinde 4857 sayılı iş kanununun inşaat sektöründeki meydana gelen iş kazalarının engellenmesi yönünde olumlu bir etki yaptığı gözlense de uygulamadaki eksikliklerin olmaması için devlet denetiminin daha fazla olması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Construction sector has always been on the first place by means of employment injuries and occupational diseases. The unfavorable impacts resulted from construction industry, which has an important place interms of the influences on country economy, have important results.In order to minimize these impacts and to reach the required level of the civilization, public laws and public regulations have been set.In this study, the influences of the 4857 Public Labour Law to the employment injuries have been investigated using the comparison criteria. In this investigation, employment injury statistics of the 4 years before and after the publication year of Labour Law taken from the Statistics Almanac of Social Security Institution were used. The differences of the previous 1475 Public Labour Law and the valid 4857 Public Labour Law have been reported and the influences of these differences on work health and safety have been explained.At the end of this study, it has been concluded that although observing positive preventing effects of the 4857 Public Labour Law on the employment injuries, more governmental inspections should be carried in order to remove the application deficiencies.