İnce cidarlı taşıyıcı çelik kaplama kesitlerinin ekonomik olarak boyutlandırılmasının incelenmesi
Research on economic design of roofing and load bearing thin steel shell sections
  1. Tez No: 177274
  2. Yazar: İBRAHİM LEVENT İLİTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, hafif çatı kaplama elemanları için kullanılmaya başlanan zamanla betonarme döşemeler için kalıcı kalıp olarak kullanılan sac elemanların geometrisi ile performansı arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçla farklı geometrik özelliklere sahip birçok bilgisayar modelleri oluşturulmuş ve sonlu elemanlar çözüm yöntemi ile çözümler yapılmıştır. Bulunan sonuçlar grafikler ve bu grafiklerin denklemleri yardımı ile karşılaştırılmıştır. İmalatta kullanılan malzemenin kalınlığı ve kesit özellikleri değiştirilerek sac elemanın davranışı incelenmiş ve ihtiyaçlara uygun kesit tasarımları için sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relation between geometry and performance, of steel sheets, those are used as light weight roof covering and permanent casting, is inspected. For this aim, models with different cross-section are considered, and they have been analyzed by using the finite elements method. Results of this analyze, matched by graphics and these graphics equations. The steel sheets, which are used in design of steel structures, are search in order to obtain the design requirements, by changing their thickness and properties of cross sections.