Service oriented system design through process decomposition
Süreç ayrıştırma ile servis yönelimli sistem tasarımı
- Tez No: 177314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HİKMET DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Her ne kadar servis yönelimli mimari özellikle teknolojik boyutta dikkate değer bir olgunluk seviyesine ulaşmış olsa da, bir yazılım sistemini ağ servislerinin bileşimi ve bütünleşmesi üzerinden tasarlamak için ortak ve kabul edilebilir bir yaklaşımın eksiliği söz konusudur. Bu tezde, bahsedilen eksikliği gidermek üzere, servis yönelimli mimari tabanlı yazılım geliştirme için bir servis yönelimli sistem tasarım yaklaşımı tanıtılmaktadır. Bu yeni yöntem, temel olarak, verilen bir yazılım sisteminin çeşitli soyutlama düzeyleri ile yukarıdan aşağıya süreçsel ayrıştırılmasını önermektedir. Çözümlemenin üst düzeylerinde, sistem, her biri çözümleme ağacında bir süreç modeline karşılık gelen soyut düğümlere bölünür. Her düğüm bir süreçtir ve çözümleme ağacındaki olası alt süreçler için sıra ve durum bilgilerini tutar. Süreç modelleri olarak tanımlanan düğümler modelin orta düzeyleri için ayrıntılar sunmak adına bazı alt düğümler içerebilirler.Sonunda, yaprak düzeyinde, süreç modelleri, sistem çalışmasının atomik birimleri olarak var olan ağ servislerine çözümlenirler. Sistem ayrıştırma ağacını oluşturan tüm süreçler, tasarımın algoritmik detayını da ortaya koymak için BPEL (İş Süreci Yürütme Dili) ile modellenirler. Bu modelleme tekniği, ayrıca, yine bu tezde tanıtılan ve SOSEML (Servis Yönelimli Yazılım Mühendisliği Modelleme Dili) olarak adlandırılan grafiksel bir modelleme dili ile de desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Although service oriented architecture has reached a particular maturity level especially in the technological dimension, there is a lack of common and acceptable approach to design a software system through composition and integration of web services. In this thesis, a service oriented system design approach for Service Oriented Architecture based software development is introduced to fill this gap. This new methodology basically offers a procedural top-down decomposition of a given software system allowing several abstraction levels. At the higher levels of the decomposition, the system is divided into abstract nodes that correspond to process models in the decomposition tree. Any node is a process and keeps the sequence and the state information for the possible sub-processes in this decomposition tree. Nodes which are defined as process models may include some sub-nodes to present details for the intermediate levels of the model. Eventually at the leaf level, process models are decomposed into existing web services as the atomic units of system execution. All processes constructing the system decomposition tree are modeled with BPEL (Business Process Execution Language) to expose the algorithmic details of the design. This modeling technique is also supported with a graphical modeling language referred to as SOSEML (Service Oriented Software Engineering Modeling Language) that is also newly introduced in this thesis.