Desing, synthesis and electropolymerization of a new chemiluminescent terthienyl system
Kimyasal ışıl-ışıyan yeni bir üçlü tiyofen sisteminin tasarımı, sentezi ve elektropolimerizasyonu
- Tez No: 177313
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET M. ÖNAL, YRD. DOÇ. DR. ATİLLA CİHANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kimyasal ışıl-ışıma özelliğine sahip yeni bir monomer, 5,7-di-etilendioksitiyofen-2-yl-2,3-dihidro-tiyeno[3,4-d]piridazin-1,4-dion (ETE-Lum) sentezlenmiştir. ETE-Lum' un kimyasal ışıl-ışıma özelliği bazik ortamda H2O2 varlığında incelenmiş ve bu reaksiyon Fe+3 iyonu veya kan kullanılarak katalizlenmiştir. Bu çalışma, 5-amino-2,3-dihidro-1,4-fitalazin-dion (luminol) yerine adli tıp ve analitik uygulamalardaki araştırmalar için alternatif bir olanak sunmuştur. Ayrıca ETE-Lum'un, aynı reaksiyon ortamında, diğer katyonlara verdiği cevaplarda araştırılmıştır. ETE-Lum' un elektrokimyasal özellikleri BF3-Et2O içeren 0.1 M asetonitril/tetrabutilamonyum perklorat ve yalnız BF3-Et2O ortamında çalışılmıştır. Döngülü voltametri kullanarak çoklu döngü aracılığıyla ETE-Lum monomerinin polimeri (PETE-Lum) sentezlenmiş ve elektrokimyasal özellikleri monomersiz ortamda çalışılmıştır. Polimerin spektroelektrokimyasal davranımı UV-vis ölçümü ile gerçekleştirilmiş ve nötr halde absorbsiyon band aralığı 1.66 eV olarak hesaplanmıştır. Elektrokimyasal çalışmalar sayesinde polimerizasyon sırasında elde edilen polimerin ışıl ışıma sağlayan birimlerinin korunduğu ve oldukça doğrusal bir polimer zinciri elde edildiği görülmüştür. Ayrıca polimer elektrokimyasal aktivitesini 1000 kez anahtarlamadan sonra bile göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A novel monomer, possessing chemiluminescence properties, 5,7-di-ethylenedioxythiophen-2-yl-2,3-dihydro-thieno[3,4-d]pyridazine-1,4-dione (ETE-Lum) was synthesized. Chemiluminescence properties of ETE-Lum were investigated in alkaline water solution in the presence of H2O2 and this reaction was catalyzed by Fe+3 ion and blood. This study submits a new opportunity to investigate forensic and analytical application instead of 5-amino-2,3-dihydro-1,4-phthalazine-dione (luminol). Response of other metalic cations was also investigated under the same reaction conditions. Electrochemical properties of ETE-Lum were studied in 0.1 M acetonitrile/tetrabutylammonium perchlorate solvent system containing BF3-Et2O and also in neat BF3-Et2O solution. In addition, the corresponding polymer film of ETE-Lum (PETE-Lum) was synthesized successfully via repetitive cycling by cyclic voltammetry and its electrochemical properties were investigated in a monomer-free electrolyte solution.Spectroelectrochemical behavior of the polymer film on indium tin oxide working electrode was also investigated by recording the electronic absorption spectra, in-situ, in monomer-free electrolyte solution at different potentials. Furthermore, spectroelectrochemical studies revealed that PETE-Lum had an electronic band gap of 1.66 eV. The results of electrochemical and electroluminesence measurements indicated that chemiluminecent unit of monomer was protected during polymerization. In addition, PETE-Lum film was found to be electrochemiluminescence active, maintaining its activitiy over 1000 cycles.