Identifying architectural concerns from non-functional requirements using support vector machine
Destek vektör makinesi kullanarak işlevsel olmayan gereksinimlerden mimari ilgileri tespit etmek
  1. Tez No: 177322
  2. Yazar: GÖKHAN GÖKYER
  3. Danışmanlar: DR. CEVAT ŞENER, DR. SEMİH ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yazılım sistemlerinde mimari modelleme için“Problem Kümesi İlgileri”nin nasıl ifade edileceği hakkında kesin bir yaklaşım mevcut değildir. Bunun yanı sıra“Çözüm Kümesi”içindeki mimari ilgi alanlarına yönelik olan“İşlevsel Olmayan Gereksinimleri”modellemek için de kabul edilmiş bir yöntem yoktur. Bu tez çalışması;“Destek Vektör Makinesi”tabanlı“Makine Öğrenimi”yöntemini kullanarak, işlevsel olmayan gereksinimleri mimari ilgi alanlarıyla ilişkilendirme sürecini otomatikleştiren bir yöntem önermektedir. Bu yöntem; İşlevsel Olmayan Gereksinim içeren yalın metinleri ayıklamak için alan uzmanlarının denetiminde“Doğal Dil İşleme”tekniklerini kullanır. Önerilen yaklaşımın değer katan yönü; bu süreçte Makine Öğrenimi tekniklerinin birbiri ardına kullanılmasıdır. Bu yaklaşım sayesinde başka problem kümeleri için önceden eğitilmiş olan bilgi depoları; gereksinim mühendisliği bünyesinde yüksek başarı seviyesine ulaşan“İşlevsel Olmayan Gereksinim - Mimari İlgi Alanı”eşleşmelerine dönüştürülmektedir. Tez çalışması; sistematik bir yol haritası ve bu yol haritası üzerine destekleyici bir“Gereksinim Mühendisliği Araç Seti”sunmaktadır. Ayrıca, tez çalışmasında önerilen yaklaşım ve geliştirilen araç setinin başarısını ortaya koymak için gerçek bir proje üzerinde elde edinilen deneyimler de sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
There has been no commonsense on how to identify problem domain concerns in architectural modeling of software systems. Even, there is no commonly accepted method for modeling the Non-Functional Requirements (NFRs) effectively associated with the architectural aspects in the solution domain. This thesis introduces the use of a Machine Learning (ML) method based on Support Vector Machines to relate NFRs to classified“architectural concerns”in an automated way. This method uses Natural Language Processing techniques to fragment the plain NFR texts under the supervision of domain experts. The contribution of this approach lies in continuously applying ML techniques against previously discovered ?NFR - architectural concerns? associations to improve the intelligence of repositories for requirements engineering. The study illustrates a charted roadmap and demonstrates the automated requirements engineering toolset for this roadmap. It also validates the approach and effectiveness of the toolset on the snapshot of a real-life project.