Camera trapping large mammals in yenice forest habitats: A feasibility study for camera trapping large mammals in Yenice forests, Turkey
Pasif kızılötesi hareket algılayıcı kameralar yardımıyla büyük memeli türlerinin Yenice ormanlarında incelenmesi
  1. Tez No: 177323
  2. Yazar: ÖZGÜN EMRE CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ TOGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye ormanlarında fotokapanların kullanımını test etmek için Ocak-Mayıs 2006 döneminde Karabük ili sınırları içinde yer alan Yenice Ormanlarının 50 kilometre karelik bir bölümü olan Yaylacık Araştırma Ormanında 5 aşamalı ve 1200 fotokapan günü süren bir fotokapan çalışması gerçekleştirildi. Fotokapan çalışması, çalışma bölgesinde kurt, bozayı, yaban kedisi, tilki, porsuk, ağaç sansarı, karaca ve yaban domuzu olduğunu doğruladı. Fotokapan çalışması ayrıca varlığı bölgede yaşayan ve çalışan insanlar tarafından bilinmeyen çakal ve tavşanın bulunduğunu ortaya çıkardı. Yereldeki mevcut bilginin aksine vaşağın bölgedeki varlığı fotokapan, iz ve işaret araştırmaları ile doğrulanmadı. Çalışma bölgesinde kurtların gün batımından gün doğumuna kadar olan zamanda ve diğer etobur türlerinden makensal ve zamansal olarak uzak duran yaban kedisinin ise hem gececi hemde gündüz aktif olduğu gözlendi. Simülasyon çalışması kurt ile ilgili gerçekleştirlecek fotokapan çalışmalarının 14 gün, yaban kedisi için 13 gün, ağaç sansarı için 11 gün ve karaca için 11 gün olması gerektiğini gösterdi. Simülasyon çalışması aynı zamanda yaban domuzu, tilki ve bozayı ile ilgili gerçekleştirilecek fotokapan çalışmalarının ise 15-20 sürmesi gerektiğini ortaya koydu. Çalışma bölgesindeki yaban kedisi populasyon büyüklüğünün 9 (standart hata=2.28227) birey olduğu hesaplandı. Tahminin %95 güven aralığı ile 9 ile 25 birey arasında olduğu hesaplandı. Çalışma bölgesinin en az 6 bozayı tarafından kullanıldığıda belirlendi. Türkiye'de fotokapan kullanarak memeli türlerinin varlığının, göreceli çokluğunun, aktivite desenlerinin, tür çeşitliliğinin ilk kez araştırıldığı bu çalışma; veri eksikliğinin etkin koruma çalışmaları için engel oluşturduğu Türkiye'de, ihtiyaç duyulan verilerin elde edilmesinde fotokapan metodolojisinin kullanılabilirliğini ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
In order to evaluate the use of camera-traps in forest habitats of Turkey, we conducted a 5 phase camera-trap survey with a total sampling effort of 1200 camera trap days in Yaylacık Research Forest, Yenice, Karabük during January-May 2006. The study confirmed the presence of grey wolf, brown bear, wildcat, red fox, badger, pine marten, roe deer and wild boar in the area. The study revealed the presence of jackal and brown hare, whose presence were not known in the area. Contrary to the local belief, neither camera trapping survey nor ground survey confirmed the presence of lynx. The wolf was crepuscular and the wildcat showed a diurnal activity pattern. Wildcat seemed to avoid other carnivores spatially and temporally. Simulation studies suggested that camera trap surveys should last 14 days for wolf, 13 days for wildcat, 10 days for pine marten, and 11 days for roe deer, probably 15-20 days, for wild boar, red fox and brown bears. The estimated population size for wildcat was 9 (SE=2.28227) with 95% confidence interval of 9 to 25 in the study area. A minimum of 6 brown bears were present in the area. This study was the first attempt to assess the presence, relative abundance, activity patterns and diversity of multiple mammal species by the use of camera trapping methodology in Turkey. The results suggest that camera-trap surveys have potential for gathering wildlife data at larger scales in Turkey, where information gap on large mammals is an obstacle for effective conservation of mammals.