A tool foor network simulation of massively multiplayer online games
Devasa oyunculu çevrimiçi oyunlar için bir ağ benzetimi aracı
  1. Tez No: 177325
  2. Yazar: SELÇUK BOZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Devasa oyunculu çevrim içi oyunlar (MMOG) son on yıl içerisinde son derece popüler oldular. Günümüzde dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişi, internet üzerinden eşzamanlı olarak oynanan ve sürekli evrimleşen sanal bir dünyaya sahip olan bu oyunlar tarafından çekilmektedirler. MMOG'lerin bu yüksek popülaritesi dünya genelinde oldukça hızlı bir büyüme gösteren bir market oluşturdu. Bu son derece dinamik market, oyun geliştirici firmaları rekabetçi bir tutum sergilemeye zorladı. Fakat MMOG geliştirme süreci zorlu ve pahalı bir süreçtir. Bu çalışmada biz, tipik sunucu-istemci mimarisine sahip MMOG ağlarını modellemek ve benzetimini yapmak amacıyla kullanılabilecek bir ağ benzetimi aracı geliştirdik. Asıl amacımız MMOG geliştiricilerinin oyun geliştirme sürecinde MMOG ağlarının farklı yönlerini test etmek, analiz etmek ve doğrulamak için kullanabileceği bir ağ benzetim ortamı sunmaktır. Bu çalışma sırasında benzetim modellerinin grafiksel olarak tasarlanabileceği görsel bir araç da geliştirilmiştir. Çalışmamız dâhilinde geliştirdiğimiz ağ benzetim ortamının kullanımını gerçekleştirdiğimiz çeşitli deneysel ağ benzetimleriyle örnekledik.
Özet (Çeviri)
Massively multiplayer online games (MMOGs) have become highly popular in the last decade and now attract millions of users from all over the world to play in an evolving virtual world concurrently over the Internet. The high popularity of MMOGs created a rapidly growing market and this highly dynamic market has forced the game developers to step up competitively. However, MMOG development is a challenging and expensive process. In this study, we have developed a network simulation tool which can be used to model and simulate typical MMOGs that have client-server architectures. The main objective is to provide a simulation environment to MMOG developers that could be used to test, analyze and verify various aspects of the MMOG network architecture. We have also implemented a graphical user interface which allows constructing the simulation model visually. We have demonstrated the use of simulation tool by experimental simulations.