Founder effect in reintroduced Anatolian mouflon Ovis Gmelinii Anatolica Valenciennes 1856 populations
Yeniden aşılanan Anadolu yaban koyunu Ovis Gmelinii Anatolica Valenciennes 1856 toplumlarında kurucu etkisi
- Tez No: 177326
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KENCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bozdağ Yaban Hayatı Koruma Sahası'nda bulunan Anadolu Yaban Koyunu toplumunu önceki yaşama ortamlarına (Ankara-Nallıhan'da bulunan Emremsultan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ve Karaman'da bulunan Karadağ) yeniden aşılama çalışması 2004 yılında başlamıştır. Bozdağ toplumu ile yeniden aşılanan toplumlar arasındaki genetik farklılığın derecesi 11 mikrosatelit lokusunda araştırılmıştır. Çalışma toplumları yakın sonuçlar vermiştir (±st.sap.) ? Bozdağ toplumu: nk = 2.9091 (±1.1362), AE = 2.0250 (±0.9537), Ho = 0.3830 (±0.2717), He = 0.3956 (±0.2746); Nallıhan toplumu: nk = 2.9091 (±1.1362), AE = 2.0592 (±0.9451), Ho = 0.4086 (±0.2977), He = 0.4052 (±0.2767); ve Karadağ toplumu: nk = 2.5455 (±1.1282), AE = 1.8809 (±0.8758), Ho = 0.3388 (±0.2775), He = 0.3607 (±0.2716). Eşleştirilmiş t-testi ile yapılan ve temel genetik parametrelere dayanan toplum karşılaştırmaları anlamlı olmayan (p > 0.05) farklılıklar vermiştir. Ayrıca, Bozdağ toplumu için genetik çeşitlilik temelindeki zamansal değişim geçmiş verilerle araştırılmış. Genetik parametrelerdeki zamansal değişimin anlamlı olmadığı bulunmuş ve farklılıklara neden olabilecek olasılıklar tartışılmıştır. Ek olarak, yakalama tekniğinden kaynaklanan olası bir istatistiksel yanlılığı tespit etmek için farklı kapanlara ait genetik çeşitlilik ve PI değerleri belirlenmiş ve karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar kapanlar arasındaki türdeşliğe gösteren anlamlı olmayan farklılıklar sunmuştur. Öte yandan, simulasyonlar alelik çeşitliğin (A) kurucu etkisine, polimorfik lokus oranı (P) ve heterizgotluk (Ho & He) seviyelerinden daha duyarlı olduğunu tespit etmiş ve toplum darboğazı analizi için kullanılan heterozigotluk fazlası metodu desteklenmiştir. Aynı simulasyon analizi ile yeniden aşılanmış örneklerde gözlemlenen genetik çeşitliliğin beklenti aralığında (%99 GA) olduğu ve bu sayede taşınmış bireylerin rasgele seçildiği gösterilmiştir. Heterozigotluk fazlası metoduna (heterozigotluk fazlası için tek-kuyruklu Wilcoxon testi: pSMM = 0.28515, pTPM = 0.06445, pIAM = 0.02441) ve alel frekansı dağılımları metoduna (normal L dağılım) dayanan toplum darboğazı analizi Bozdağ toplumu için yakın bir genetik darboğaz tespit edememiştir. Fakat, simulasyonlar bu iki metodun tip II hatasına eğilimli olduğunu belirlemiştir. Çalışma toplumu için darboğaz tespit başarısızlığı, modelin varsayımlarına uyumsuzluk gibi bir hata kaynağının yerine büyük olasılıkla tip II hatasından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Reintroduction of Anatolian mouflon population at Bozdağ Protection & Breeding Station to its former habitats (Emremsultan Wildlife Development Area in Ankara-Nallıhan, and Karadağ in Karaman) started in 2004. The magnitude of genetic change among Bozdağ and reintroduced populations was evaluated by 11 microsatellite loci. Study populations revealed close results (±st.dev.) ? Bozdağ population: nk = 2.9091 (±1.1362), AE = 2.0250 (±0.9537), Ho = 0.3830 (±0.2717), He = 0.3956 (±0.2746); Nallıhan population: nk = 2.9091 (±1.1362), AE = 2.0592 (±0.9451), Ho = 0.4086 (±0.2977), He = 0.4052 (±0.2767); and Karadağ population: nk = 2.5455 (±1.1282), AE = 1.8809 (±0.8758), Ho = 0.3388 (±0.2775), He = 0.3607 (±0.2716). Population differences for major genetic parameters were not significant (p > 0.05) by comparisons with paired t-test. Also, temporal change in genetic diversity for Bozdağ population was investigated by comparison with temporal data. Temporal changes in genetic parameters were found to be not significant and possible causes for differences were argued. Additionally, genetic diversity and PI computations for different traps were verified and compared to uncover any potential bias due to the catching method. Comparisons did not reveal significant differences illustrating the homogeneity among traps. On the other hand, simulations detected the higher sensitivity of allelic diversity (A) to founder events than P and heterozygosity (Ho & He) levels which supports heterozygosity excess method for bottleneck analysis. With the same simulation analysis, observed genetic diversity within reintroduced samples were found to be in the ranges of expectation (99% CI) indicating that translocated individuals were chosen randomly. Bottleneck analysis based on heterozygosity excess method (one-tailed test for heterozygosity excess: pSMM = 0.28515, pTPM = 0.06445, pIAM = 0.02441) and allele frequency distributions method (normal L-shaped) could not detect a recent genetic bottleneck for Bozdağ population. However, simulations determined that these two methods are prone to type II error. Bottleneck detection failure for the study population is probably due to type II error instead of other sources of error like violations of model assumptions.