Effect of drought and salt stresses on the gene expression levels of antioxidant enzymes in lentil (Lens culinaris M.) seedlings
Kuraklık ve tuz streslerinin mercimek (Lens culinaris M.) fidelerinde antioksidant enzimlerinin gen ifadeleri üzerine etkileri
- Tez No: 177339
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL YÜCEL, PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışma, abiyotik stres altında mercimek antioksidan mekanizmalarının 14 günlük mercimek (Lens culinaris Medik cv. Sultan-1) fideleri 6, 12, 24 saat ve 3, 5, 7 gün boyunca kuraklık (20% PEG) ve tuzluluk (150mM NaCl) streslerine maruz bırakılmıştır. Mn SOD, Cu/Zn SOD, kloroplastik/mitokondrial GR, CAT ve kloroplast/stromal APX antioksidan enzimleri için uygun PZR koşulları optimize edilmiştir. Daha sonra strese maruz bırakılmış ve bırakılmamış bitki kök ve gövdelerinden toplam RNA izole edilmiştir. Strese maruz bırakılan ve bırakılmayan fidelerde kuraklık ve tuzluluk stres uygulamaların Mn SOD ve Cu/Zn SOD'un gen ifade düzeyleri üzerine etkileri yarı-kantatif ters transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyon tekniği (RT-PZR) kullanılarak karşılaştırılmalı bir biçimde incelenmiştir. Bu amaçla, çoklu PZR uygulamalarında internal kontrol olarak Arabidopsis 18S rRNA kullanılmıştır.Kuraklık uygulamasında gövde ve kökte nispi Mn SOD ifade seviyelerinde herhangi anlamlı bir fark gözlenmezken tuz stresi altında her iki dokudaki nispi ifade seviyeleri azalmıştır. Nispi Mn SOD ifade seviyeleri tuz ve kuraklık uygulamalarının 5. gününde hem kök, hem de gövdede artmıştır. Nispi Cu/Zn SOD ifade seviyeleri, kuraklık uygulamasının 5. gününden sonra, köklerde ise uygulamanın 1. ve 7. günlerinde artmıştır. Öte yandan Cu/Zn SOD ifade seviyeleri tuz uygulamasının 3. ve 5. günlerinde artmıştır. Her ne kadar bitkilerin çevresel streslere karşı geliştirdikleri tüm antioksidan mekanizmayı anlayabilmek olanaksız olsa da, bu çalışma mercimek antioksidan defans mekanizmasının moleküler altyapısının anlaşılması yolunda ilk adım olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for understanding of antioxidant mechanisms of lentil under abiotic stress conditions. For this aim, 14 days old lentil seedlings (Lens culinaris Medik cv. Sultan-1) were subjected to drought (20% PEG 6000), and salt (150 mM NaCl ) stress for 6, 12 and 24 hours, for 3, 5 and 7 days. PCR conditions for Mn SOD, Cu/Zn SOD, chloroplastic/mitochondrial GR, CAT and chloroplast /stromal APX antioxidant enzymes were optimized. Then, total RNA was isolated from stressed and non-stressed plant roots and shoots. The gene expression levels of Mn SOD and Cu/Zn SOD were examined by semi-quantitative reverse transcription polymerase chain reaction (RT-PCR) technique. Arabidopsis 18S rRNA was used as internal control in multiplex PCR technique. Relative expression levels of Mn SOD were lower in shoots and roots under salt stress while no significant change was obtained under drought conditions in both tissues. Relative expression levels of Mn SOD were increased on 5th day of salt and drought applications in both shoots and roots. Relative expression levels of Cu/Zn SOD increased after 5th, and on 1st and 7th days of drough treatment in shoots and roots, respectively. On the other hand, expression levels of Cu/Zn SOD increased on 3rd and 5th days of salt treatment in shoot tissues. Although it is nearly impossible to understand the whole antioxidant mechanism of plants under environmental stresses, this study was the first step to learn about molecular background of antioxidant defence mechanisms in lentil.