Drought and salt stress effects on morpho-physiological, biochemical changes and gene expression of photosystem ii and catalase genes in Allium cepa L.
Allıum cepa L.'da farklı gösterim yöntemi ile fizyolojik değişiklikler ve kuraklık stresı ile ilgili aday genlerinin tanımlanması
  1. Tez No: 654514
  2. Yazar: USMAN KHALID CHAUDHRY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FUAT GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Soğan sağlığa yararları ile birlikte büyük öneme sahiptir ve dünya çapında yemeklerde lezzet için temel sebze olarak kullanılmaktadır. Tuzluluk ve kuraklık, gıda güvenliğini sağlamak için ele alınması gereken başlıca sorunlar olarak görünmektedir. Literatürde, tarımsal mahsullerin bu en önemli iki abiyotik strese tepkilerini özetleyen birçok çalışma olmasına rağmen, soğan için veriler oldukça sınırlı görünmektedir. Bu nedenle, kuraklık ve tuzluluğun seçilmiş soğan çeşitleri üzerindeki etkisini gözlemlemek için sera ortamında bir çalışma yapılmıştır. Yedi soğan çeşidi, tuz ve kuraklık stresine verdikleri tepkilerde morfolojik, fizyolojik, biyokimyasal ve gen ekspresyon seviyeleri açısından karşılaştırılmıştır. Yaprak uzunluğu, yaprak çapı, yaprak sayısı ve soğan baş özellikleri (çapı, uzunluğu ve ağırlığı) gibi çeşitli morfolojik özellikler incelenmiştir. Bağıl su içeriği (RWC), klorofil (a, b, toplam) ve karotenoid içerikleri, SPAD indeksi, yaprak sıcaklığı ve gaz değişim özelliklerini içeren fizyolojik veriler gözlenmiştir. SOD, CAT ve APX enzimlerinin aktivitesi de prolin ile birlikte ölçülmüştür. Soğan bitkilerindeki lipid peroksidasyon ve MDA içerikleri ile ölçülmüştür. Sonuçlar, İnci, Perama ve Seyhan çeşitlerinin her iki stres koşulu altında da iyi performans gösterdiğini göstermiştir. Elit ve Hazar çeşitlerinin tepkisi ise tam tersine zayıf bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Onion has tremendous importance with its health benefit, and it is used as the main condiment vegetable crop globally. Salinity and drought appear to be the major issues to be addressed to ensure food security. Although there are many works in literature summarizing responses of agricultural crops to these two most important abiotic stresses, data for onion appears to be quite limited. Therefore, a greenhouse study was conducted to observe the effect of drought and salinity on selected onion cultivars. Seven onion cultivars were compared for their morphological, physiological, biochemical and gene expression levels in responses to salt and drought stresses. Various morphological traits such as leaf length, leaf diameter, number of leaves and bulb characteristics (bulb diameter, bulb length and total bulb weight) were collected. Physiological data including relative water content (RWC), chlorophyll (a, b, total) and carotenoids contents, SPAD index, leaf temperature and gaseous exchange traits were observed. The activity of SOD, CAT and APX enzymes was also measured along with proline. Lipid peroxidation in onion plants was quantified by MDA contents. Results showed that among all the cultivars Inci, Perama and Seyhan performed well under both stress conditions. Contrarily, the response of Elit and Hazar cultivars was poor.