Sıkıştırma döküm yöntemiyle üretilmiş ve soğuk haddelenmiş AlMg3/SiCp kompozitinin aşınma özelliklerinin incelenmesi
Abrasive wear of abrasion and cold forming for the composite produced by squeeze casting method with Al-Mg matrix (AA5754) SiCp consolidation
- Tez No: 177351
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yapılan çalışmada sıkıştırma döküm yöntemiyle farklı hacim oranlarında SiC parçacıkları ile takviye edilmiş Al-Mg esaslı (AA5754) metal matrisli kompozitin aşınma davranışı ve sürtünme katsayısı değişimi farklı yüklerde ileri-geri aşınma testi yapan reciprocating aşınma cihazı ile incelenmiştir. Deneyler oda sıcaklığında 6.0 N ve 1.0 N yük altında yapılmıştır. Malzemenin yüksek oranda yük uygulandığında takviye oranı düştükçe plastik deformasyona uğradığı ve deformasyon sertleşmesinin etkisiyle sürtünme katsayısının düştüğü görülmüştür. Yükün artmasının sürtünme katsayısını büyük oranda arttırdığı, takviyesiz ve düşük oranlarda takviyeli kompozitlerde 6 N yük altında aşınmadan çok deformasyon meydana geldiği SEM resimlerinde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
For this study, the abrasion behavior and coefficient of friction change for the metal matrix composite with Al-Mg basis (AA5754) to which SiC particles in various volume ratio were consolidated with compression casting method was examined through a reciprocating device that tests back-and-forth various charges. The experiment started with the rolling of the Al2O3 ball under 6.0 N and 1.0 N charge in room temperature. A plastic deformation was observed and coefficient of friction decreased due to the deformation hardening as the consolidation ratio of the material decreased in parallel to a high-rate of charges onto it. It was observed that increase in the charge changed the coefficient of friction to a great extent, plus it was seen in SEM pictures that deformation rather than abrasion was observed under 6 N charges for the consolidation-free material and 5% consolidation material.