Portakal kabuğu külüne mavi boya adsorbsiyonu
The adsorption of blue dye on orange hull ash
  1. Tez No: 177350
  2. Yazar: RESMİYE UZGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalısmada tekstil endüstrisinde kullanılan remazol blue boyasının giderimi içinadsorban olarak portakal kabuğunun kullanımı incelenmistir. Ayrıca mavi boyanınadsorpsiyonu için uygun zaman ve sıcaklık belirlenmistir.Optimum renk giderim ortamının saptanması için farklı kütlelerde portakal kabuğukülü farklı pH'larda kullanılmıstır. Maksimum adsorpsiyon kapasitesine pH 6-7'deulasılmıstır. pH değeri belirlendikten sonra farklı sıcaklıklarda ve farklı sürelerde 0,1 0,2 0,30,4 0,5 0,6 0,7 0,8 0,9 ve 1,0 gram portakal kabuğu külü kullanılmıstır.Adsorpsiyon denge süresi 15-75 dk. zaman aralığında belirlenmistir. Adsorpsiyondengesine ise yaklasık 60 dakikada ulasılmıstır. Bu sürenin sonunda adsorpsiyonkapasitesinde önemli bir değisiklik olmamıstır. Bunun nedeni adsorban yüzeyinin belirli birderisimden sonra boya molekülleri ile doygunluğa ulasması olarak açıklanabilir.1 g adsorban tarafından adsorplanan adsorbat miktarı 35 oC sıcaklıkta en fazladır.Buna göre portakal kabuğu külüne mavi tekstil boyasının adsorpsiyonunda 60 dakikanınyeterli süre olduğu ve 35 oC sıcaklığın da uygun sıcaklık olduğu söylenebilir.?G0ads değerlerine baktığımızda -770,5445 joule/mol ile -1346,7073 joule/molarasındadır. Değerlerin negatif olması adsorpsiyonun kendiliğinden olduğunu göstermektedir.Çalısmada elde edilen tüm sonuçlar göz önüne alındığında; portakal kabuğu külününsulu çözeltilerden boyar madde gideriminde etkili bir adsorban olarak kullanılabileceğisöylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study the adsorption of remazol blue dye, which is used in textile industry, onorange hull ash from its solution, was studied. The adsorption temperature and the period oftime were discussed as well.From the amount of 0,1g to 1,0g of orange hull ash were used at different temperatureand for the period of time as adsorbent. Firstly suitable pH value was determined as 6-7. At 6-7 pH value the adsorption of dye from the solution reached maximum capacity.The equilibrium time was determined between 15 and 75 minutes. The adsorptionequilibrium was reached about 60 minute?s period. After this period of time there was no littlechance on the capacity of adsorbent. That?s why the adsorbent surface is saturated with dyemolecules above some concentration of the solution.The quantities of adsorbate adsorbed by 1g of adsorbent were reached the highestvalues at 35 oC. Thus we may say that about 60 minutes period is enough for the adsorption ofblue dye and the suitable temperature is 35 oC.The values of ?G0ads were found between -770.5445 joule/mol and -1346.7073joule/mol for the adsorption. These negative values show that the adsorption of blue dye fromthe solution on orange hull ash is spontaneous.As a result of these analyses and the data it can be proposed that the orange hull ash issuitable as adsorbent for the blue dye adsorption from the solution.