Yenilenebilir enerji kaynaklarını elektrik enerjisine dönüştürmede kullanılan yöntemler ve örnek uygulamalar
The methods used in the transformation of renewable energy sources into electricity and sample applications
- Tez No: 177359
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Alternatif enerji kaynakları üzerine yakın geçmişte yapılan araştırma ve geliştirmeler, bu kaynakların geleneksel güç üretim sistemlerine katkı yapabilecek anlamda önemli bir potansiyele sahip olduklarını göstermiştir. Değişken doğal şartlara rağmen yük taleplerinin kesintisiz ve sürekli olarak karşılanabilmesi için farklı enerji kaynaklarının ve dönüştürücülerinin birlikte kullanımları, alternatif enerjinin daha yaygın kullanımını sağlayacaktır.Bu çalışmada; rüzgar türbini, güneş paneli ve dizel jeneratör sistemlerinin sürekli güç üretimi için birlikte kullanımları ele alınmıştır. Sistem yerden ve zamandan bağımsız olarak dünya üzerinde nerede bulunursa bulunsun, yılın hangi günü ve saati olursa olsun güneşten maksimum faydalanılacak şekilde tasarlanmıştır. Sistem ışığa duyarlı elemanlar yardımıyla günesin ışık yoğunluğuna dayalı optik olarak aranması, ışığa duyarlı elemanlardan alınan bilgilerin Mikrodenetleyiciye aktarılması ve oradan da motorlara kumanda edilerek PV güneş panelinin otomatik olarak her zaman güneşe 90° lik açı ile bakması, dolayısıyla yüksek verimde elektrik enerjisi üretiminin sağlanması esasına göre çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent research and development of alternative energy sources have shown excellent potential as a form of contribution to conventional power generation systems. In order to meet sustained load demands during varying natural conditions, different energy sources and converters need to be integrated with each other for extended usage of alternative energy.The paper focuses on the combination of wind, solar panel and diezel generator systems for sustained power generation. The System is designed in a way that it can act independent from place and time and no matter where it is located over the world, no matter which date of the year or the hour it benefits from the sun in maximum form. The System works according to the basis of; with the help of light sensitive elements, optical search depending on light intensive of Sun, transferring of the data taken from light sensitive elements to the Microcontroller and from here to the motors by commanding for PV Solar Panel directing to Sun always 90º automatically, thus, providing of high efficient electrical energy producing.