Ahşap iskelet yapı sisteminin ısı ve buhar geçişi açısından değerlendirilmesi
The subject of heat and vapor wood frame structure is important
  1. Tez No: 177360
  2. Yazar: MERAL YÜCEL DALKIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESMA MIHLAYANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ahşap iskelet sistem, deprem karşısında güvenli, uygun kesitte yapıldığında ve özel önlemler alındığında yangın dayanımı beton ve çelikten çok daha yüksek olan yapım sistemlerinden biridir.Ahşap iskelet sistemin ısı ve buhar geçişi açısından değerlendirilmesi konusu bu anlamda geleneksel kullanımı bilinen bir yapım sisteminin günümüzdeki yapı malzemeleriyle yapıldığında doğru kesitlerin nasıl uygulanacağının belirlenmesi açısından önemlidir. Bu çalışmayla; ahşap iskelet sistemde günümüz uygulayıcısı ve kullanıcına sağlam, güvenli ve ısıl konfor şartlarının da sağlandığı bir sistem oluşturulmasına katkıda bulunulması amaçlanmıştır.Öncelikle yapılan literatür çalışmasıyla geçmişten günümüze kadar ahşap yapım sistemlerinin gelişimi, ahşabın yapı malzemesi olarak üstünlüğü, mekanik, kimyasal fiziksel ve anatomik özellikleri, Ahşap iskelet sistemi meydana getiren taşıyıcı, dolgu ve kaplama kısımları ve bunları oluşturan malzemeler incelenmiştir.Daha sonra ısı ve buhar geçişi konuları ele alınarak, ısı ve sıcaklık, buhar ve malzemelerdeki buhar geçişi, ısı ve buhar geçişi hesaplarının yapılma yöntemleri ve yoğuşma tahkiki anlatılmıştır.Ahşap iskelet sistemde ısı ve buhar geçişi açısından farklı özelliklerdeki malzemelerle kesitler oluşturulmuş, bu kesitler üzerinde ısıl geçirgenliği (U), ısı akısı (q), yüzey sıcaklıkları (Ty) ve buhar basınç değerleri (p) hesaplanmıştır ve bunlara göre grafikler hazırlanmıştır. Elde edilen kesitlerde yoğuşma olup olmadığı değerlendirilmiş, yoğuşma varsa bunun miktarı hesaplanmıştır.Yapılan hesaplar ve hazırlanan kesitlerden elde edilen grafikler sonrasında ulaşılan sonuç; ısı ve buhar geçişinin birlikte incelenmesi gerektiği, ısı iletimini azaltmak için seçilen yalıtım malzemesinin kalınlığına ve buhar difüzyon direnç faktörüne dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle buhar difüzyonu açısından yapı elemanlarının kesitlerini oluştururken malzemelerin buhar difüzyon direnç faktörü içerden dışarıya doğru küçülmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.Yapı fiziği açısından binalarda hedeflenen buharın yoğuşma olmadan buhar olarak (gaz fazda) yapı kesitlerinden uzaklaştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Wood frame structure is strong against earthquake even when special precautions are taken, it is more stong system than fire resistance concrete and steel.The subject of heat and vapor wood frame structure is important when it is compared to traditional constructions.By the help of this working in wood building skeleton system is aimed at forming a system which is strong, safe and it can be used in contemporary applications.In previous literature working the development of wood frame structure, and the superiority of wood frame structure material, the characteristics of mechanics chemical, physical anatomic. The structure of carrier wadding and sheating which formed wood frame structure and their materials are examined.Then the translation of heat and vapor subjects and their materials, the methods of heat and vapor calculations, condensation analysis are explained.Different structures are formed by the help of different characteristics materials of heat and vapor translation in wood frame structure. Translation of thermal (V) heat flow (q), surface temperatures (Ty), values of vapor pressure (p) are calculated and graphics are prepared according to them. Then condensation are evaluated, if there is condensation its quantity is calculated.The outcome after calculation of graphics prepared crosscut is; The translation of heat and vapor must be examined together, chosen insulation materials thicknesss for lessening heat conductor and factor of vapor difusion resistance should be pay attention.Especially vapor difusion resistance factors should be lessen from inside to outside when the materials of structure crosscuts are taken into consideration. It is vapor crosscut leaving the vapor which is aimed to building when the structure of physic taken into consideration without condensation.