Eş işlem stratejisi yöntemiyle İMKB'de portföy oluşturmada veri madenciliği uygulaması
A data mining application via pairs trading strategy on portfolio construction at Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 177395
  2. Yazar: LEVENT TERLEMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ATİLLA ASLANARGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
  12. Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüzde kalemle tutulan bir nottan uzaktan algılama yeteneğine sahip bir uyduya kadar uzanan veri kaynaklarındaki değişimler veri akışının hızlanmasına, veri yığınlarının artmasına ve verinin karmaşıklaşmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda, verinin derlenmesinde, işlenmesinde ve yorumlanmasında büyük zorluklarla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle, veri kaynaklarından gelen veriyi derlemek, yorumlamaya açık hale getirmek ve işlerlik kazandırmak için otomatik sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır.Veri madenciliği akış halindeki veriyi derlemek, görselleştirmek, analiz etmek ve karar sürecine uyarlamak için çeşitli modelleri bir araya getirerek bir sistem oluşturulmasını sağlayan bir süreçtir.Bu çalışmada, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören hisse senetleri ile bir portföy oluşturmak ve al ? sat zamanlaması için eş işlem (pairs trading) stratejisini kullanan bir veri madenciliği sistemi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, changes in data sources varying from taking notes to satellites having remote sensing capability cause data streaming to accelerate, data piles to increase and make data be more complex. Hence, in data compilation, process and in interpretation are encountered difficulties. Therefore, it is needed to develop automatic systems to compile data from data sources, make clear for interpretation and put into action.Data mining is a process to provide a system that compiles, virtualizes and analysis the streaming data and adapt to decision process.In this study, a data mining system is created to form a portfolio with the stocks from Istanbul Stock Exchange using pairs trading strategy for stock selection and buy ? sell timing.