Püskürtme yöntemiyle elde edilen CdxZn(1-x)o filmlerinin DC iletkenlik ve optik özellikleri
DC conductivity and optical properties of CdxZn(1-x)o films obtained by the spray pyrolysis method
  1. Tez No: 177394
  2. Yazar: NİHAL BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN ZOR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
CdxZnO(1-x)O ince filmler spray pyrolysis tekniği ile cam tabanlar üzerinde elde edilmişlerdir. Bu çalışmada CdO filmlerde, artan ZnO konsantrasyonunun filmlerin yapısal optiksel ve elektriksel özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Filmlerin x-ışını kırınım desenleri kullanılarak, CdxZnO(1-x)O filmlerinin polikristal oldukları, hekzagonal ve kübik yapıyı birlikte içerdikleri belirlenmiştir. Filmlerin yasak enerji aralığının direkt bant geçişli olduğu ve değerlerinin 2.20-3.25 eV arasında değiştiği belirlenmiştir. Bütün filmlerin I-V karakteristiklerinden ohmik iletim mekanizması gözlenmiştir. Tavlama işlemlerinin, filmlerin yapısal, optiksel ve elektriksel özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. ZnO ve Cd0.59ZnO0.41O filmlerinin ısıl yolla uyarılmış akım (TSC) ölçümlerinden yararlanılarak tuzak seviyeleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
CdxZn(1-x)O thin films were obtained onto glass substrates by spray pyrolysis technique. In this study, the influence of increased ZnO concentration in CdO films on the structural, electrical and optical properties was investigated. By using the x-ray diffraction spectra of the films, it is shown that CdxZn(1-x)O films are polycrystalline, and contains both hexagonal and cubic phases. The material have exhibited direct band gap characteristics with the band gap values lying in the range between 2.20-3.25 eV. Ohmic conduction was observed from the I-V characteristics of all the films. The effect of the annealing on the optical, electrical and structural properties of the films were studied. Trap levels of the ZnO and Cd0.59ZnO0.41O films were determined by using the TSC measurements.