Modeling monthly electricity demand in Turkey for 1990-2006
1990-2006 yılları için Türkiye'deki aylık elektrik talebinin modellenmesi
- Tez No: 177423
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Ekonomik gelişmeler, hızlı nüfus artışı ve iklim değişikliği gibi birçok etken, elektriğe olan talebin Türkiye'de hızla artmasına sebep olmuştur. Kısa, orta ve uzun dönemli elektrik tüketiminin doğru metotlarla tahmin edilmesi, ülkelerin enerji stratejilerini belirlenmesinde temel arz edecektir. Bu çalışmada Türkiye'deki ortalama aylık elektrik tüketimi tahmin edilmiştir. İlk aşamada elektriğin ikamesi olan doğalgaz tüketimi ve fiyatının, elektrik tüketimine olan etkisi basit regresyon modeli ile araştırılmış ve esneklikler incelenmiştir. Her ne kadar doğal gaz, elektriğin ikamesi olarak görülse de doğalgaz tüketimi ve doğal gaz fiyatının elektrik fiyatına oranının elektrik tüketimine karşı esnek olmadığı görülmüştür. İkinci aşama, iki değişik model içermektedir. Bunlardan ilkinde sanayi üretim endeksi, ortalama sıcaklık ve elektrik fiyatı bağımsız değişken olarak ele alınmış, durağan olmayan serilerde koentegrasyon ilişkisi incelenmiş ve son olarak hata düzeltme modeli kullanılarak 12 aylık elektrik talep tahmininde bulunulmuştur. İkincisinde ise ortalama sıcaklık değişkeni yerine ısıtma gün derece ve soğutma gün derece değişkenleri kullanılarak bir hata düzeltme modeli oluşturulmuştur. İki modelin sonuçları birbirleriyle karşılaştırıldığında ilk modelin daha uygun sonuçlar verdiği görülmüştür. Buna ek olarak, modellerin sonuçları, farklı sıcaklık değişkenlerinin elektrik tüketimine olan etkisini araştırmak amacıyla geçmişte yapılan çalışmalarla karşılaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
Factors such as economical development, rapid increase in population and climate change increased electricity demand in Turkey as well as in other countries. Thus, using the correct methods to estimate short, medium and long term electricity demand forms a basis for the countries to develop their energy strategy. In this study, monthly electricity demand of Turkey is estimated. First, the effect of natural gas price and consumption to electricity demand and elasticities are searched with a simple regression model. Although, natural gas is known as a substitute of electricity, natural gas consumption and natural gas over electricity price ratio are found to be nearly inelastic. Second part includes two models and cointegration relation is investigated in nonstationary industry production index, electricity consumption per capita and electricity prices series in the first one. An error correction model is then formed with an additional average temperature variable and 12 months electricity demand is forecasted. In the second one, heating degree-days and cooling degree-days are used instead of the average temperature variable and a new error correction model is formed. The first model performs better than the second one, indicating the seasonality of electricity consumption during a year. The results of both models are also compared with previous studies to investigate the effect of different weather variables.