Dynamic model integration and 3D graphical interface for a virtual ship
Sanal bir gemi için dinamik model birleştirilmesi ve üç boyutlu grafik arayüzü
- Tez No: 177422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT OĞUZTÜZÜN, DOÇ. DR. VEYSİ İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Makine Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezde, denizsel taktik eğitim sistemlerinde kullanılacak, HLA'in yardımıyla birbirindenfarklı, çeşitli benzeticileri dağıtık bir ortamda birleştiren fiziksel tabanlı bir modelleme benzeticisiolan NSTMSS'in geliştirilmesi konu alınır. Tezdeki amaç, bir bilgisayar benzetimprogramının içindeki fiziksel modelin geliştirilerek sanal ortamdaki bir geminin hareketlerininsunumunun daha gerçekçi bir gösterimini elde etmektir. Benzetici, daha gerçekçibir görünüm için okyanus dalgaları ve gemi dalgalarını da modelleyecektir. Deniz modeli,4 serbestlik dereceli manevra modeli, ve dalga modeli içermektedir. Benzeticinin gerçekçilikseviyesini artırmak için gerçek hayattan nümerik veriler kullanılmıştır. Tez çalışmasınınsonundaki ürün, NSTMSS'e eklenecek calışması gereken bir bilgisayar programı olmasıgerektiğinden, kodlama ve algoritma ayrıntıları da ele alınmıştır. Dalga modelleri ve fizikselmodeller arasındaki karşılaştırmalar daha iyi bir gerçek zaman performansı için ele alınmıştır. Bu tezin sonucu, 4 serbestlik dereceli modelin NSTMSS'e eklenmesinin, NSTMSS'inöğrencilere manevra yaparlarken daha çok bilgi verebilme kabiliyetini artırmış olduğunugösterir. Tezin görsel yöndeki sonucu ise, dalgaların ve de geminin arkasında bıraktığıdalgaların kullanılmasının çevre algılamasında benzeticiyi bir üst seviyeye taşıdığını dabelirtir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the improvement of a physically based modeling simulator NavalSurface Tactical Maneuvering Simulation System (NSTMSS), that combines different simulatorsin a distributed environment by the help of High Level Architecture (HLA), to beused in naval tactical training systems. The objective is to upgrade a computer simulationprogram in which physical models are improved in order to achieve a more realistic movementof a ship in a virtual environment. The simulator will also be able to model the oceanwaves and ship wakes for a more realistic view. The new naval model includes a 4 degreesof freedom (DOF) maneuvering model, and a wave model. The numerical results from reallife are used for modeling purposes to increase the realism level of the simulator. Since theproduct at the end of the thesis work is needed to be a running computer code that canbe integrated into the NSTMSS system, the code implementation and algorithm details arealso covered. The comparisons between the wave models and physical models are evaluatedfor a better real time performance. The result of this thesis shows that the integrationof a 4-DOF realistic ship model to the system improved the capability of NSTMSS to givemore data to the student officers while making maneuvers. The result also indicates thatthe use of waves and ship wakes had taken the simulator to a next level in the environment perception.