Common mode voltage and current reduction in voltage source inverter driven three phase ac motors
Gerilim kaynaklı eviricilerle sürülen üç fazlı alternatif akım motorlarında ortak mod gerilimi ve akımının azaltılması
  1. Tez No: 177427
  2. Yazar: EMRE ÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu tezde gerilim kaynaklı eviriciden sürülen üç fazlı AC motorlar için çeşitli ortak mod gerilimi düşürücü (OMGD) darbe genişlik modülasyon (DGM) yöntemleri ve aktif/pasif ortak mod gerilimi (OMG) düşürücü yöntemler teorik ve pratik olarak incelenmektedir. Yüksek modülasyon indisi bölgesi için yeni bir OGMD-DGM yöntemi olan yakın komşu (YKDGM) yöntemi önerilmiştir. Düşük modülasyon indisi bölgesinde, mevcut bir OMGD-DGM yöntemi olan AZSPWM1'in geliştirilmiş hali olan MAZSPWM, yöntemin gerilim yansıması problemini gidermek üzere önerilmiştir. YKDGM ve MAZSPWM yöntemlerini birleştiren ve geçişleri yumuşak olan optimum bir modülasyon algoritması önerilmiştir. Önerilen OMGD-DGM yöntemleri, OMG'yi etkin bir şekilde azaltmakta ancak ortak mod akımını (OMA) kısmen bastırmaktadır. OMGD-DGM yöntemleri ile birlikte ortak mod indüktörünün kullanılması OMA'yı etkili biçimde bastırmaktadır. Bu çalışmada, OMG karakterstiklerine ek olarak, gerilim doğrusallığı, evirici çıkış akım dalgacığı, DC-bara akımı dalgacığı ve faz-arası çıkış gerilimi darbe şablonu gibi değişik pratik başarım karakteristikleride analiz edilmektedir. Bu çalışma, analiz, bilgisayar benzetimi ve laboratuvar deneylerini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis various reduced common mode voltage (RCMV) pulse width modulation (PWM) techniques and active/passive common mode voltage (CMV) reduction methods for voltage source inverter driven three-phase AC motors are theoretically and practically investigated. A novel RCMV-PWM method, the near state PWM (NSPWM) method is proposed for operation at high modulation index. At low modulation index, a modified version of an existing RCMV-PWM method, AZSPWM1, termed as MAZSPWM, is proposed to mitigate the voltage reflection problem of the method. An optimum modulation algorithm combining NSPWM and MAZSPWM with seamless transition is proposed. The proposed RCMV-PWM methods significantly reduce CMV but they suppress common mode current (CMC) partially. Utilization of a common mode inductor together with RCMV-PWM methods is effective in suppressing the CMC. In the study, in addition to the CMV characteristics, various practical performance characteristics such as voltage linearity, inverter output current ripple, inverter DC-link current ripple, and output line-to-line voltage pulse pattern are also analyzed. The study involves analysis, computer simulations, and detailed laboratory experiments.