Constructing panoramic scenes from aerial videos
Havadan çekilmiş yer videolarından panoramik görüntü oluşturulması
  1. Tez No: 177428
  2. Yazar: ELİF ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez, havadan çekilmiş yeryüzü videolarından panoramik görüntü oluşturulması konusunu içeren bir çalışmadır. Literatürde panoramik görüntü oluşturulmasında kullanılan birçok algoritma bulunmaktadır. Bu algoritmalar özellik tabanlı ve benzerlik tabanlı olarak gruplandırılabilir. Bu çalışmada, özellik tabanlı algoritmaların karşılaştırılması üzerinde yoğunlaşılmış ve havadan çekilmiş yeryüzü videolar için karşılaştırma yapılmıştır. Karşılaştırma sırasında kullanılan videolar hareketli kameralardan elde edilmiş olup optik odağı sabit olmayan kameralar kullanılmıştır. Bu çalışmada, özellik tabanlı algoritmaların eşleme ve takip performansları analiz edilmekte ve avantaj ve dezavantajları belirtilip, yapılan iyileştirme çalışmaları sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we address the problem of panoramic scene construction in which a single image covering the entire visible area of the scene is constructed from an aerial image video. In the literature, there are several algorithms developed for construction of panoramic scene of a video sequence. These algorithms can be categorized as feature based and featureless algorithms. In this thesis, we concentrate on the feature based algorithms and comparison of these algorithms is performed for aerial videos. The comparison is performed on video sequences captured by non-stationary cameras, whose optical axis does not have to be the same. In addition, the matching and tracking performances of the algorithms are separately analyzed, their advantages-disadvantages are presented and several modifications are proposed.