The effects of hydrogen peroxide, gallic acid and resveratrol on growth and catalase production of Aspergillus fumigatus
Hıdrojen perokst, gallik asit ve resveratrolün Aspergillus fumigatus?un büyümesi ve katalaz üretimi üzerindeki etkileri
- Tez No: 177439
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRÜT BEGÜM ÖGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalısmada amaç, hidrojen peroksit ve seçilmis fenolik maddelerin, Aspergillusfumigatus'un büyümesi ve catalaz üretimi üzerinde ki etkilerini analiz etmekti. A.fumigatus'un farklı sıcaklıklar altında büyütülmesi sonucunda, bu küf mantarıtürünün, 37 °C'de büyüme ve katalaz üretimi açısından en yüksek degerlerineulastıgı gözlenmistir. 1 mM konsantrasyonunda uygulanan hidrojen peroksit, katalazüretimini, kontrol grubuna göre anlamlı sekilde 3 kat arttırmıstır. Bunun yanındabüyümede de, 1,44 katlık anlamlı bir artıs gözlenmistir. Hidrojen peroksitin katalazüretimini arttırması, bu maddenin oksidatif strese yol açması olarak yorumlanmıstır.Hidrojen peroksit esligindeki büyüme artısının ise, bu maddenin ortamdatükenmesinden sonra anlamlı hale geldigi gözlenmistir. Gallik asit ve transresveratrolmaddelerinin ikisininde anlamlı biçimde A. fumigatus'un büyümesiniarttırdıgı (kontrol grubuna oranla, 10 mM'lık gallik asit örneginde, 1,17 katlık, 3mM'lık resveratrol örneginde ise 1,45 katlık) ve hücredısı katalaz üretimini, özellikleantioksidan aktivitenin muhtemelen en yüksek degerlerinde oldugu, ekimin ilk 5veya 6 gününde düsürdügü (kontrol grubuna oranla, 25 mM'lık gallik asit örneginde4,33 katlık, 3 mM'lık resveratrol örneginde ise 16,7 katlık) gözlenmistir. Fenolikmadde eklenmis örneklerde, ekimin besinci ve yedinci günleri arasında, hücre dısıkatalaz aktivitesinde ani ve anlamlı bir artıs gözlenmistir. Bu artısın muhtemelnedeni ise, gallik asit ve resveratrolün antioksidan aktivitelerinde tükenmeningerçeklesmesi ve bunu takiben küf mantarı hücrelerinin, oksidatif stresdeki ani artısabir tepki olarak katalaz üretimlerini arttırmaları olarak yorumlanmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyze the effect of hydrogen peroxide and selectedphenolic compounds on growth and catalase production of Aspergillus fumigatus. Asa result of growing A. fumigatus at different temperatures it was observed that,growth and catalase production of this species were highest at 37 °C. Catalaseproduction was highest in the presence of 1 mM H2O2, yielding a significant 3 foldincrease with respect to the control. Biomass was also increased by 1,44 fold withrespect to the control sample. H2O2 increased catalase production possibly byinducing oxidative stress as biomass production significantly increased after thedepletion of H2O2. Both gallic acid and trans-resveratrol significantly enhancedbiomass generation of A. fumigatus (1,17 fold increase at 10 mM gallic acid and 1,45fold increase at 3 mM resveratrol with respect to controls) and decreasedextracellular catalase production (4,33 fold at 25 mM gallic acid and 16,7 folddecrease at 3 mM resveratrol with respect to controls) especially in the first 5 or 6days of the cultivation where the anti-oxidant activity of the compounds werepossibly at their maximum. A sudden and significant rise was observed inextracellular catalase activity between 5th and 7th days of the cultivation in phenoliccompound applied samples, possibly owing to the depletion of the antioxidantactivity of gallic acid and resveratrol followed by fungal cells? response to a suddenincrease of oxidative stress by boosting catalase production.