Task parallelism for ray tracing on a GPU cluster
Çizge işlem birimi kümesi üzerinde ışın izleme için görev koşutluğu
- Tez No: 177448
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ İŞLER, DR. CEVAT ŞENER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2008
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 63
Özet
Işın izleme, gerçekçi görüntüler üretmek için kullanılan ve hesaplama bakımından pahalı olan bir genel aydınlatma algoritmasıdır. Kişisel bilgisayarlar üzerine kurulan kümelere ek olarak, son zamanlarda çizge işlem birimlerinde de ışın izleme hızlandırılmıştır. Bu tezde, ışın izleme bir çizge işlem birimi kümesi üzerinde görüntü düzlemi birim döşelere bölünerek hızlandırılmıştır. Köle işlemler, kendilerine devingen olarak atanan döşeler üzerinde görev koşutluğu ile çalışmaktadır. Işın-üçgen kesişimi testlerinin sayısını azaltmak için saran hacim hiyerarşileri kullanılmıştır. Neredeyse doğrusal hızlanmaların elde edilebileceği gösterilmiştir. Diğer taraftan, uygulama programla arayüzü ve ağ ek yüklerinin ölçeklenebilirliğe engel oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ray tracing is a computationally complex global illumination algorithm that is used for producing realistic images. In addition to parallel implementations on commodity PC clusters, recently, Graphics Processing Units (GPU) have also been used to accelerate ray tracing. In this thesis, ray tracing is accelerated on a GPU cluster where the viewing plane is divided into unit tiles. Slave processes work on these tiles in a task parallel manner which are dynamically assigned to them. To decrease the number of ray-triangle intersectiontests, Bounding Volume Hierarchies (BVH) are used. It is shown that almost linear speedup can be achieved. On the other hand, it is observed that API and network overheads are obstacles for scalability.