Accuracy and efficiency in finite difference sensitivity calculations
Sonlu farklarla duyarlılık hesaplamalarında hassasiyet ve etkinliğin artırılması
  1. Tez No: 177464
  2. Yazar: MURAT ÖZHAMAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN EYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sonlu farklarla duyarlılık türevi hesaplamalarında, en iyi sonlu fark aralıgıhesaplanarak hassasiyet artırılmıstır. Bir ters aerodinamik tasarım algoritmasıüzerinde, bir kompresör kanatçıgı geometrisi sekil fonksiyonlarıyla degistirilmis vetemel sekil ile yeni sekil akıs verileri arasında sonlu farklar kullanılarak duyarlılıkhesapları yapılmıstır. Duyarlılık türevi hesaplamaları bir optimizasyon kodunagirilerek istenen özelliklerde yeni bir kanatçık profili tasarlanmıstır. Sonlu farklarladuyarlılık türevi hesaplamaları bu yakınsamada oldukça önemlidir. En iyi sonlu farkmiktarını hesaplamak için bir metot üzerine çalısılmıstır. Bu metodunuygulanabilmesi için, yakınsamalı çözüm metotlarındaki yakınsama hatasınınhesaplanması ve ikinci derece türev tahminleri üzerinde durulmustur. Metodundogrulanması için Euler analitik hassasiyet hesaplamaları kullanılmıs ve çesitliuygulamalar yapılmıstır.Sonlu farklarla hassasiyet hesaplamalarında etkinlik, parallel islemcilerkullanılarak artırılmıstır. Sonlu farklarla duyarlılık türevi hesaplamaları bagımsızislemlerdir ve ayrı ayrı hesaplanabilir. Paralel islemciler kullanılarak hesaplamalaryapılmıs ve tasarım süreci kısaltılmıstır.
Özet (Çeviri)
Accuracy of the finite difference sensitivity calculations are improved bycalculating the optimum finite difference interval sizes. In an aerodynamic inversedesign algorithm, a compressor cascade geometry is perturbed by shape functionsand finite differences sensitivity derivatives of the flow variables are calculated withrespect to the base geometry flow variables. Sensitivity derivatives are used in anoptimization code and a new airfoil is designed verifying given designcharacteristics. Accurate sensitivities are needed for optimization process. In order tofind the optimum finite difference interval size, a method is investigated.Convergence error estimation techniques in iterative solutions and second derivativeestimations are investigated to facilitate this method. For validation of the method,analytical sensitivity calculations of Euler equations are used and severalapplications are performed.Efficiency of the finite difference sensitivity calculations is improved byparallel computing. Finite difference sensitivity calculations are independent tasks inan inverse aerodynamic design algorithm and can be computed separately.Sensitivity calculations are performed on parallel processors and computing time isdecreased.