The new montage: Digital compositing and its generative role in architecture
Yeni montaj: Sayısal bileştirme ve mimarlıktaki üretici rolü
  1. Tez No: 177496
  2. Yazar: IŞIL SENCAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE ÖZKÂR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, montajın sayısal ortam üzerinden irdelenmesi aracılığıyla, değişen mekan kavramı ve üretimi üzerine bir incelemedir. Yirminci yüzyıl başından bu yana, kolaj ve montaj sanat ve mimarlık alanlarında öne çıkan terimler olarak süregelmişlerdir. Ancak 80'lerin sonlarına doğru, sayısal ortamın devreye girmesi ile birlikte, bilgi üretme ve aktarma yöntemlerinin çeşit ve kalitesi hızla artmış, bilgi aktarımı önem kazanmıştır. Bu sebeple, özellikle son dönem gelişmeleri ile, sayısal ortam diğer birçok alanda olduğu gibi mimari temsil alanında da çeşitli yeni imkanlar sağlamıştır.Tarihsel gelişimi içerisinde yeni bir anlam ya da varlığın üretim tekniği olarak var olan montaj, sayısal ortamın sunduğu sayısız imkanla birlikte bir değişim sürecine girmiştir. Bu sebeple, bu çalışma son dönem fotoğrafçılık ve sinemasında kullanılan bir tasarım ve üretim yöntemi olan sayısal bileştirme tekniği üzerinden montaj kavramının sayısal ortamdaki yeni oluşumu ve değişen kapsamını incelemektedir.Sayısal bileştirme tekniği, farklı öğelerin tek bir çerçevede katmanlanmasına, düzenlenmesine ve bir araya gelerek iç içe geçmesine olanak sağlar. Bu şekilde bünyesinde barındırdığı zamanı farklı kurgulama ve farklı gerçeklikleri bir araya getirme potansiyeliyle, dijital ortamdaki mekan kavramı, prensipleri ve üretim ve görselleştirme teknikleri üzerinden süreçteki tasarımcı ve kullanıcı ilişkisi de çeşitlenmeye başladığından, bu yeni oluşum, mekansal ve zamansal bir arayüz olarak varolan yeni bir tasarım sürecini öne çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an investigation on the changing concept of space and its production, through a reconsideration of montage in the digital environment. Since the beginning of the twentieth century, collage and montage have been one of the key terms that lead the movements of art and architecture. Towards the end of the 80s, however, as a result of the introduction of the digital environment, the quality and quantity of methods of production and transfer of knowledge have increased and the flow of information has gained a noticeable importance. Through recent developments, the digital environment offers many opportunities for representation in architectural field as well as other professions.Montage, which is a technique for construction of a new meaning or entity throughout its history, now changes its character with the infinitely many opportunities digital environment proposes as well. Therefore, this thesis tries to examine the changing scope and formulation of montage in this specific environment through the example of digital compositing which is a recent design and production technique used in the field of photography and cinema.Digital compositing provides layering, editing and merging numerous elements in one frame. Through its inherent potential of decomposing time and juxtaposing different modes of realities, the concept of space and production and visualization techniques in the digital medium change also affecting the roles of the designer and the user in the process. Thus, this new formulation brings forward a new understanding of design process that acts as an interface both spatially and temporally.