Çağdaş sanatta melez yaklaşımlar
Hybrid approaches in modern art
  1. Tez No: 298213
  2. Yazar: KADİR AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çağdaş Sanatta melez Yaklaşımlar başlıklı bu çalışma; yaşadığımız ortamda, bilim ve teknolojiden ekonomik ve toplumsal alanlara kadar, ortaya çıkan türlü değişimler bugünün sanatçısını etkilemekte, ona yeni anlatım olanakları sunmakta, bu arada da modernist sanatın dışına itmektedir. Kantçı bir estetikten beslenen modernist sanat, pürizme eğilimliydi. Bugün sanatın pür (arı, katışıksız) kalamayacağı iyice ortaya çıkmış görünmektedir. Modernizmin kapı dışarı etmek istediği figür, temsil, konu anlatma, öyküleme ve resimleme (ilüstrasyon) gibi yöntem ve değerler bugün yeniden gündemdedir.Kübizm ile başlayan ve farklı sanatsal eğilimlerde kendini gösteren kolaj, montaj, asamlaj gibi `sanat dışı' nesne, kavram ve yöntemlerin sanatta kullanılması bugün artarak devam etmektedir. `Sanat dışı' nesne, kavram ve yöntemlerin sanata dâhil edilmesi melez oluşumların fitilini ateşlenmesiyle teknolojik, bilimsel, toplumsal ve siyasal açılardan değişimlerin yaşandığı bir süreç olmasıyla toplumda yaşayış ve düşünüşteki farklılıkları da beraberinde getirmiştir. Sanata ilişkin kalıpların ve yargılarımızın da değiştiği, birbirini izleyen bir sürü akımın, hareketin sonunda günümüzde sanat üretilen ve izlenen bir nesne olmaktan çıkıp, düşünce olgusuna dönüşmesine ve sanat nesnesi bir bilgi nesnesine dönüşmüştür. Bugün bu anlatım yöntemlerine dijital teknoloji de dâhil edildiğinden çalışma alanı daha da genişlemiştir.Günümüz sanatında yeni eğilimler, farklı teknik, malzeme ve disiplinlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan melez oluşumlar kültürel ve sosyal arka plan dâhilinde, bilimsel ve teknolojik öğelerin çoğalarak sanatta yeni disiplinler açmıştır. Bu açılımların doğrudan yaşamın içine akması ve sanatçıların toplumdaki duruşlarının temsille olan ilişkisini değiştirmiş ve melez sanat yapıtlarının meydana gelmesiyle disiplinlerarasılığa geçişi, iletişimi ve çağına uygunluğa imkân tanımasıyla gelişen teknolojinin hayatımıza ve dolayısıyla çağdaş sanatta melez yansımalarını teknolojinin sunduğu olanaklarla görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The study titled Hybrid Approaches in Modern Art; in the media we are living in, the emerging various changes from science and technology to the economic and social fields influence today?s artist and offers him new expression possibilities and meanwhile push him out of the modernist art.Modern art which feeds on Kantian aesthetic was prone to purism. At the time present, it is obviously seen that art cannot remain pure (clean, absolute). Methods and values such as figure, representation, subject expression, narration and illustration that modernism has dismissed are once more on the front burner today.The use of ?non-art? object, concepts and methods such as clip art, montage and assembly that had began with cubism and demonstrated itself in different artistic tendencies in art is increasingly continuing.Inclusion of ?non-art? object, concepts and methods in art by igniting the wick of hybrid compositions and by becoming a process where technologic, scientific, social and political changes were experienced had brought along differences of lifestyles and thinking of the society as well.A spate of trends following each other in which artistic frames and our judgments changed, had deviated from being an object in which art is produced and observed in the end of the movement have turned into thinking fact and information object as an artistic one. As digital technology was also included in these expression methods today, working area has become wider.Hybrid compositions which emerged by the combination of new inclinations, different technique, material and disciplines in today?s art has opened new disciplines by scientific and technological items being increased within cultural and social background plan.Flowing of these developments directly in life and changing artists? positions relationship with representation and the emergence of work of hybrid art providing possibility for transition to inter-discipline, communication and being in tune with the times which had let us view hybrid reflections to our life directly by the progressing technology and indirectly to the modern art with the possibilities offered by technology.