Plasma induced solid state polymerization of N-isopropylacrylamide (NIPAM)
N-izopropilakrilamidin (NIPAM) katı fazda plazma etkisi ile polimerizasyonu
- Tez No: 177502
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNERİ AKOVALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Poli(N-izopropilakrilamid) (PNIPAM) sulu çözeltisinde 32°C civarında keskin bir geçişle ters sıcaklık-çözünürlük ilişkisi gösteren akıllı bir polimerdir. Vücut sıcaklığı civarındaki sıcağa duyarlı, tersinir faz geçiş davranışı ile PNIPAM özellikle biyoteknoloji ve ilaç alanlarında çeşitli yenilikçi uygulamalar için potansiyel vadetmektedir.PNIPAM geleneksel polimerleştirme metotları ile üretilebileceği gibi, iyonlaştırıcı radyasyon kullanımı ile ve özellikle kalıntısız çapraz-bağlı polimer veren gama ile yapılabilmektedir. Bu çalışmada, daha yüksek oranlarda doğrusal polimer veren yeni bir sentez metodu olarak RF plazma (ışıl deşarj) tekniği kullanılmıştır. Plazma metodu katkı-/başlatıcı eklenmemiş bir işlem metodu olduğundan dolayı kalıntısız bir polimer ürün eldesi beklenir.NIPAM in plazma etkisi ile katı fazda polimerizasyon mekanizmasını daha iyi anlayabilmek için X-ray verileri kullanılmıştır. Akrilamit (AAm) ve NIPAM in kristal yapılarının izomorfolojik oldukları bulunmuştur. Plazma ve plazma sonrası yaşlandırmanın NIPAM in kristal yapısı üzerindeki etkileri izlenmiştir.Elektron Paramanyetik Rezonans (EPR) çalışmaları ile NIPAM in katı fazda plazma sonrası polimerizasyonunun radikalik mekanizma ile gerçekleştiği gözlemlenmiştir. NIPAM in, plazma ile muamelesi sonrası oluşan radikal kararlılığının yüksek oranda olduğu sıcaklık aralığının belirlenmesinin ardından, plazma sonrası polimerizasyona devam eden radikalin sönümlenme kinetiği ayrıntılı bir şekilde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poly(N-isopropylacrylamide) (PNIPAM) is a smart polymer exhibiting an inverse temperature-solubility relationship with a sharp transition at 32°C in its aqueous solution. Due to its reversible thermo-responsive phase transition behavior at around body temperature, PNIPAM promise a potential for a variety of novel applications especially in biotechnology and medicine.PNIPAM can be produced by conventional polymerization methods, as well as by use of ionizing radiation, primarily by gamma which leads mainly to a residual-free crosslinked polymer. In this study, RF plasma (glow discharge) technique is used as a novel synthesis method in solid state leading to higher proportions of linear polymer. Since plasma method is an additive-/initiator-free process, a residual-free polymer is expected.To obtain a better understanding of the plasma induced solid state polymerization mechanism of NIPAM, X-ray data are used. It is found that crystalline structures of Acrylamide (AAm) and NIPAM are isomorphous. Plasma and post plasma aging effects on crystalline structure of NIPAM are followed. From the Electron Paramagnetic Resonance (EPR) investigations it is observed that post plasma polymerization of NIPAM in solid state proceed by radicalic mechanism. After determination of temperature range in which the radical formed by plasma treatment of NIPAM is highly stable, decay kinetics of the propagating radical in solid state after plasma treatment has been studied in detail.