Performance of bilinear time-frequency transforms in ISAR
İki-doğrusal zaman-frekans çevrimlerinin ISAR'da performansı
- Tez No: 177501
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde ayn anda yalpa, alçalma-yükselme ve yuvarlanma hareketleri yapabilen bir hedefin ayrık-frekans Yapay Ağız Açıklılklı Radar ile görüntlüenmesinin benzetimi yaplmıştır. İlk olarak geleneksel Fourier tabanlı yöntem ile farklı hareket senaryoları için menzil-Doppler görüntüsü elde edilmiştir. Elde edilen görüntüler değerlendirilmiş, sonuçlar sebepleri ile açıklanmıştr. Daha sonra aynı hedef ve senaryolara, geleneksel yöntem yerine zaman-frekans tabanlı doğrusal ve iki-doğrusal çevrimler uygulanmıştır. Uygulanan çevrimlerin performans karşılaştırmaları ve değerlendirmeleri yapılmış, başarı ve başarısızlık sebepleri irdelenmiştir. Uygulanan zaman-frekans yöntemleri sırası ile kısa-zaman Fourier çevrimi, Wigner-Ville, yalancı Wigner-Ville, yumuşatılmış yalancı Wigner-Ville, Choi-Williams, Born-Jordan ve Zhao-Atlas-Marks dağılmlarıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis a stepped-frequency Inverse Synthetic Aperture Radar (ISAR) is employed to develop two-dimensional range Doppler images of a small ghter aircraft which exhibits three dimensional rotational rotation. The simulation is designed such that the target can exhibit yaw, pitch and roll motions at the same time. First, radar returns from prominent scatterers of various parts of the target are processed and displayed using conventional Fourier transform. The eects of dierent complex motion types and scenarios are observed and discussed. Then, several linear and bi-linear time-frequency distributions including shorttimeFourier transform, Wigner-Ville, pseudo Wigner-Ville, smoothed pseudo Wigner-Ville, Choi-Williams, Born-Jordan and Zhao-Atlas-Marks distributions are applied to the same target and scenarios. The performance of the transforms is compared for each scenario. The reasons for success of the distributions are discussed thoroughly.