The dimensions of users' fun experiences with consumer products
Kullanıcıların ürünlerde deneyimledikleri eğlencenin boyutları
  1. Tez No: 177543
  2. Yazar: NAZLI CİLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ERBUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kullanıcı deneyimi, olumlu ve duygusal ürün-kullanıcı etkileşimini içeren çok boyutlu bir kavramdır. Eğlence de kullanıcı deneyimlerinin bir bileşeni olup, kendine özgü özellikler taşımaktadır. Bu çalışmada eğlenceli kullanıcı deneyimlerinin boyutları, diğer bir deyişle bu tarz deneyimlerin doğası, bu deneyimlerde rol alan ürünlerin özellikleri ve de bu deneyimlerin duygusal içeriği araştırılmıştır. Tez, literatürden derlenen görüşler ve iki adet deneysel çalışma ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
User experience (UX) is a multi-dimensional user-product interaction involving positive and emotional usage. Fun experience is a component of UX which maintains distinctive dimensions. In this study these dimensions of the fun concept, namely the nature of the experience, the qualities of products that take place in the experience, and the emotional content of the fun experiences are investigated. The thesis is supported by arguments collected from the literature and the data from two empirical studies.