Assignment problem and its variations
Eşleştirme problemi ve çeşitlemeleri
- Tez No: 177557
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI TOROSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada eşleştirme problemi incelenmiştir. Eşleştirme problemi, verilen iki kümeyi, olası eşleştirmeler üzerinde tanımlanmış bir fonksiyonu en çoklayan ya da en azlayan şekilde eşleştirme problemidir. Doğrusal eşleştirme probleminin değişik tanımlarından biri şu şekildedir: Verilen, iki eşit parçalı, olası her ayrıtı içeren bir çizge için, parçalar arasındaki en az (veya en çok) puanlı birebir eşleştirmeyi bulma. Bir eşleştirmenin puanı, içerilen ayrıtların puanlarının toplamı olarak tanımlanmaktadır. Artırmalı eşleştirme problemi, alt küme eşleştirme problemi ve en çok puanlı ağaç eşleştirme problemi gibi, klasik eşleştirme probleminin değişik türleri ve uzantıları incelenmiştir. En çok puanlı ağaç eşleştirme problemi için bir genetik yöntem tanımlanmış ve yapılan kodlamadan elde edilen deneysel sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
We investigate the assignment problem, which is the problem of matching two sets with each other, optimizing a given function on the possible matchings. Among different definitions, a graph theoretical definition of the linear sum assignment problem is as follows: Given a weighted complete bipartite graph, find a maximum (or minimum) one-to-one matching between the two equal-size sets of the graph, where the score of a matching is the total weight of the matched edges. We investigate extensions and variations like the incremental assignment problem, maximum subset matching problem, maximum-weighted tree matching problem. We present a genetic algorithm scheme for maximum-weighted tree matching problem, and experimental results of our implementation.