Dynamic analysis of flow in two dimensional channel
İki boyutlu kanalda akışın dinamik analizi
- Tez No: 177561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN IŞIK TARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Poiseuille Akışı iki sonsuz paralel plaka arasında viskoz sıkıştırılamaz bir akışkanın akışıdır.Bu akışın davranışı Navier ? Stokes denklemleri tarafından gösterilebilmektedir. Navier?Stokes denklemerinin kısmi diferensiyel denklem olmalarından ötürü çözümlerini eldeetmek zordur. Bu denklemlerin analitik çözümleri nadiren elde edilebilmektedir. Sayısalteknikler denklemlerin çözümünde yardımcı araç olarak kullanılmaktadır.Bu çalışmada, Poiseuille Akışı analiz etmek için Sanki ? Spektral YöntemlerdenfaydalanıImıştır. Sanki ? Spektral Yöntemler yüksek oranda dogruluk sağlayan sayısalmodelleme yöntemidirler. Poiseuille Akışın basit geometrisinden dolayı, bu yöntemleroptimum bir seçim olmaktadır. Bu yöntemler Fourier Dönuşümünü kullanmaktadır.İşlemlerin Fourier uzayında gerçekleşmeleri çözümü kolaylaştırır. Sanki?SpektralYöntemlerde daha düşük seviyedeki metodlardan elde edilen doğluluğa ulaşmak içindaha az terim gerekmektedir.Karhunen?Loeve ayrıştırma yöntemi, hesaplamalı akışkanlar dinamiğinde, veri sıkıştırmakve daha düşük boyutlu model oluşturmak için kullanılmaktadır. Bu çalışmada, KL tabanı,Poiseuille akışın direkt sayısal simülasyonundan elde edilmiştir. Bu araçlar kullanılarakPoiseuille akışın laminar akıştan türbülansa geçişi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Poiseuille Flow is the flow of a viscous incompressible fluid in a channel between twoinfinite parallel plates. The behaviour of flow is properly described by the well?knownNavier?Stokes Equations. The fact that Navier?Stokes equations are partial differentialequations makes their solution difficult. They can rarely be solved in closed form. On theother hand, numerical techniques can be applied successfully to the well?posed partialdifferential equations.In the present study pseudo?spectral method is implemented to analyze the PoiseuilleFlow. The pseudo?spectral method is a high?accuracy numerical modelling technique. It isan optimum choice for the Poiseuille flow analysis due to the flows simple geometry. Themethod makes use of Fourier Transform and by handling operations in the Fourier spacereduces the difficulty in the solution. Fewer terms are required in a pseudo?spectralorthogonal expansion to achieve the same accuracy as a lower order method.Karhunen?Loève (KL) decomposition is widely used in computational fluid dynamics toachieve reduced storage requirements or construction of relatively low?dimensionalmodels. In this study the KL basis is extracted from the flow field obtained from thedirect numerical simulation of the Poiseuille flow.